Czym się różnią Kahoot, Mentimeter, Klaxoon? Poznaj programy do quizów, ankiet i testów!

Smartfony zagościły w naszych rękach. Dlaczego nie wykorzystać ich w czasie prezentacji czy też szkolenia?

W tym poście opisuję trzy programy do quizów, ankiet i testów, które umożliwiają ciekawe formy interakcji z uczestnikami różnego typu wydarzeń stacjonarnych i online. Często wykorzystywana jest w nich grywalizacja, która dodatkowo mobilizuje widownię do wzięcia czynnego udziału w ćwiczeniach.

Poznaj z nami programy: Kahoot, Mentimeter, Klaxoon.

Kahoot, Mentimeter, Klaxoon – jak działają te programy do quizów, ankiet i testów?

Jak wspominałam w pierwszym akapicie, te programy świetnie sprawdzają się do angażowania uczestników spotkań stacjonarnych oraz online.

Do rozpoczęcia interakcji potrzebny jest:

 • po stronie uczestnika – smartfon lub tablet i łącze internetowe. Komputer też zda w tym wypadku egzamin.
 • po stronie prelegenta lub moderatora spotkania – komputer podłączony do internetu oraz rzutnik, przez który pokazuje on wyniki interakcji zbierające się w panelu prelegenta.

Prelegent przygotowuje wcześniej quizy, ankiety czy też inne zadania w swoim panelu administracyjnym, a na spotkaniu / szkoleniu / konferencji uruchamia je.

Uczestnicy wchodzą na stronę internetową programu (np. dla programu Mentimeter taka strona to www.menti.com) poprzez urządzenia mobilne lub komputer. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie ma konieczności pobierania dedykowanej aplikacji oraz tworzenia konta.

Gdzie uczestnik zobaczy wyniku np. quizu?

Zbiorcze wyniki prelegent prezentuje ze swojego komputera rzucając je na duży ekran poprzez rzutnik. Jak się domyślacie, wyniki widoczne są w panelu administracyjnym dostępnym dla prezentera.

Case study, czyli kiedy robiłam quizy na smartfony

 1. Konferencja w Łodzi, na którą nie mogłam dojechać – niestety tego dnia nie byłam w stanie pojechać do Łodzi z uwagi na inne obowiązki. Jednak pojawiłam się tam zdalnie przez ClickMeeting. Aby poznać publiczność, wykorzystałam Mentimeter zadając pytania grupie. Pozwoliło mi to na lepsze dopasowanie treści mojego wystąpienia do potrzeb uczestników.
 2. Szkolenie stacjonarne w ramach studiów podyplomowych –  pracowałam z grupą około 30 osób, czas szkolenia był krótki, bo 90 min – aby poznać potrzeby uczestników zadałam pytania przez Klaxoon, w trakcie szkolenia stosowałam go, aby poznać opinie uczestników o ich planach na wykorzystanie zdobytej wiedzy.
 3. Całodniowe szkolenia dla pracowników typu „onboarding” – jeden z naszych klientów raz na miesiąc robi szkolenie onboardingowe dla ponad 100 osób. Składa się ono z kilku półgodzinnych i godzinnych modułów, każdy na inny temat. Moim zadaniem było wsparcie dla ekspertów prowadzących poszczególne szkolenia w przygotowaniu interakcji w czasie ich szkoleń. Interakcje realizowane są za pomocą programu Mentimeter (wersja Pro) a ich cel to wsparcie procesu zapamiętywania ważnych informacji ze szkolenia.

Anonimowość uczestników

Wspólną cecha tego typu programów jest brak konieczności podawania danych osobowych podczas korzystania z nich.

Uczestnicy wchodzą wpisując numer sesji (każdy wpisuje ten sam numer). Najczęściej NIE identyfikują się wcale lub wpisują jedynie NICK. Nie ma konieczności podawania jakichkolwiek danych osobowych, więc nie obowiązują regulacje RODO.

Warto jednak zaznaczyć, że przez narzędzia te nie sprawdzą się przy prowadzeniu imiennych testów. Wyjątkiem tu jest Klaxoon, o czym piszemy poniżej.

Kahoot – najprostszy program do quizów o wąskiej specjalizacji

Kahoot został stworzony przede wszystkim na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży. To program, który umożliwia interakcje w formie grywalizacji. Aby zacząć tworzyć Kahoot’y należy się zarejestrować. Mamy tutaj do wyboru konto nauczyciela, ucznia, pracownika lub społecznościowe.

Interakcje w Kahoot

Możesz tutaj stworzyć 4 różne typy interakcji:

 • quizy, które mają maksymalnie 4 odpowiedzi do wyboru i uczestnicy otrzymują punkty za dobrą odpowiedź (są bardzo popularne w szkołach),
 • dyskusje, czyli 1 pytanie z maksymalnie 4 odpowiedziami do wyboru, bez punktacji,
 • ankiety, w których można zadać kilka pytań i odpowiedzi również nie są punktowane,
 • jumble, w którym należy uporządkować 4 odpowiedzi w określonej kolejności i odpowiedzi są punktowane.

Do pytań można załadować obrazy własne lub pochodzące z biblioteki Kahoot, a także filmy z YouTube’a (można zaznaczyć w jakim momencie ma się zacząć i zakończyć odtwarzanie).

Warto zaznaczyć, że do każdego Kahoot’a trzeba logować się osobno, więc nie ma tu możliwości stworzenia prezentacji zawierającej różne typy zadań. Przykładowo może to być jedna ankieta z 10 pytaniami lub jedna dyskusja z tylko 1 pytaniem. Jeśli chcesz użyć różnych rodzajów zadań to każdy będzie osobnym Kahoot’em.

Uczestnicy logują się podając pin oraz nick, a prezenter widzi dołączające osoby i decyduje o rozpoczęciu gry. Podczas przeprowadzania testu po każdym pytaniu pojawia się prawidłowa odpowiedź i ilość osób, które wybrały poszczególne rozwiązania. W następnym kroku widzimy ranking wyników uczestników zabawy.

Ceny

Darmowe konto przeznaczone do użytku osobistego oraz szkolnego umożliwia tworzenie wszystkich typów interakcji oraz przeszukiwanie bazy dostępnych Kahoot’ów i granie w nie.
Na potrzeby biznesowe powstały też wersje płatne:

 • Plus- $9.95 za użytkownika na miesiąc umożliwiająca zabawę wewnątrz organizacji z takimi dodatkowymi opcjami jak dodawanie logo i customizacja szablonów gier.
 • Pro- $19.95 per za użytkownika na miesiąc z dedykowanym success managerem i możliwością grania z osobami spoza firmy

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Mentimeter, czyli świetne narzędzie pozwalające zadawać różne typy pytań

Ten szwedzki program służy do interakcji z uczestnikami, w których odpowiadają oni na pytania lub zadają pytania prowadzącym. Uczestnicy raczej nie kreują rozwiązań (to różnica w stosunku do Klaxoona, o którym piszemy poniżej).

Poniżej możesz obejrzeć mój webinar na temat Mentimeter (UWAGA! Włącz w playerze dźwięk!) lub przeczytać o nim w dalszej części tego wpisu.

Interakcje w Mentimeter

W Mentimeter jest 9 typów interakcji oraz quiz. Producent cały czas dodaje nowe opcje, dlatego będę się stała uzupełniać ten post o nowości.

Wyniki ankiet i quizów można prezentować w różnych formach, np. jako wykres słupkowy czy kołowy.

Oto typy ankiet i quziów w Mentimeter:

a) z obowiązkiem wybrania odpowiedzi w kilku wariantach:
– skala – oceniasz na skali np. czy coś ci się podoba, czy nie
– przydział punktów – masz do dyspozycji 100 punktów i musisz je rozdzielić między kilka np. cech (dobry przykład to pytanie: jakie cechy cenisz u menadżera? odpowiedzi to: uczciwość, dążenie do celu, otwartość, zorganizowanie – ty jako uczestnik rozdzielasz owe 100 pomiędzy te cztery cechy).
– Who will win? – pokazujesz np. trzy zdjęcia zrobione przez uczestników szkolenia a pozostałe osoby głosują na najlepsze z nich
– pytanie z odpowiedziami w formie obrazu
– pytanie z możliwością wielokrotnego wyboru

b) bez predefiniowanych odpowiedzi (pytanie otwarte):
– chmura tagów

Mentimeter wyniki chmura tagow
– pytanie z miejscem do wpisania odpowiedzi/opinii– wpisujesz tak po prostu swój tekst
macierz
sesja Q&A
quiz, w którym z maksymalnie 5 odpowiedzi należy wybrać 1 prawidłową; ten typ umożliwia grywalizację: uczestnicy podają nick i otrzymują punkty są za prawidłową odpowiedź i czas reakcji, na koniec można zaprezentować ranking wyników.
reakcja – to ikony kciuków skierowanych w górę lub w dół, dzięki czemu szybko zapytasz grupę, czy np. jest gotowa do działania. Ikony w sumie jest 5 (np. wśród nich jest ikona kotka).

Czym są prezentacje w Mentimeter?

Interakcje możesz stworzyć przed spotkaniem w formie swego rodzaju „prezentacji”- nie jest to jednak PowerPoint – gdzie każdy kolejny „slajd” jest interakcją. Dodawanie „slajdów” jest szalenie proste. Na „prezentacji” możesz wpisać swoje tytuły interakcji oraz ich dłuższe opisy, a także umieszczać zdjęcia w tle.

Raz stworzone pytanie możesz użyć ponownie. Tu masz dwie opcje:

 • resetujesz wcześniejsze odpowiedzi uczestników
 • stare i nowe odpowiedzi gromadzą się w bazie programu i możesz je porównać. Tu więcej o tej funkcji.

Obecnie jest też opcja załadowania własnej prezentacji w kilku formatach:

 • PowerPoint,
 • PDF,
 • Prezentacja Google
 • plik Keynote

i jej edycji w Mentimeter na interaktywną prezentację. Wygląd slajdów można dostosować przez wybór stylu, rodzaju czcionki oraz dodawanie kolejnych kolorów do wizualizacji wyników.

Ceny i różnice między wersjami Mentimeter

Program dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej. Są dwie zasadnicze różnice między tymi wersjami:

 • Wersja bezpłatna – umożliwia interakcje z nieograniczoną publicznością, jednak w bardzo okrojonym zakresie. W jednej „prezentacji” można użyć tylko 2 typów zadań (z 9 dostępnych do wyboru)+ zrobić jeden 5-pytaniowy quiz. Jeśli chcesz mieć więcej aktywności, to musisz zakładać nową „prezentację”, a uczestnicy muszą wejść do niej wpisując nowy numer spotkania. Jeśli chcesz przetestować możliwości programu, to zdecydowanie to wystarczy. Do codziennego profesjonalnego użytku jest raczej nie do zaakceptowania.
 • Najważniejsza różnica między nimi z punktu widzenia trenera, to możliwość pobrania wyników głosowań i interakcji. W wersji bezpłatnej każdy uczestnik może „poprosić” system o przesłanie wyników – na końcu interakcji system „proponuje” taką opcję. Moim zdaniem jest to powód, dla którego każdy profesjonalny trener czy pracownik HR powinien myśleć o wersji płatnej. W niej można tę opcję wyłączyć.

Dostępne są 2 wersje płatne. Musisz zapłacić od razu za rok:

 • Basic – $7.99 na miesiąc na użytkownika- umożliwia korzystanie z nielimitowanej ilości pytań w jednej prezentacji, a także eksport danych, które w tej wersji są wyłącznie Twoją własnością. W tej wersji można wyłączyć opcję pobierania wyników interakcji przez uczestników.
 • Pro– $19.99 na miesiąc na użytkownika – tutaj wszystko jest dostępne bez limitów, poza tym można też customizować prezentację i dodać swoje logo oraz tła macierzy. Firma pisze na swojej stronie www, że dopiero od wersji PRO wystawia fakturę. Ja kupowałam właśnie tę wersję, więc dokument otrzymałam. Aż trudno mi uwierzyć, że faktury nie otrzymasz, gdy kupić opcję Basic. Nie sprawdzałam tego jednak.

Wszystkie licencje umożliwiają jednoczesne działanie nieograniczonej liczby osób. Jedynie w przypadku quizu maksymalna ilość uczestników to 500.

W razie pytań lub kłopotów z programem polecam kontakt z supportem, który bardzo sprawnie odpowiada i w naszym przypadku szybko rozwiązał problem, który zaistniał przy zakładaniu konta.

Klaxoon

Ten francuski program ma podobne opcje jak Mentimeter, ale można w nim także skorzystać z narzędzia do burzy mózgów i funkcji „zwinnej” platformy e-learningowej.

To rozwiązanie oferuje nie tylko możliwość interakcji z uczestnikami na żywo, ale również dodawania materiałów do samodzielnego studiowania (artykuły, filmy). Uczestnicy mogą umieszczać rozwiązania zadań, czy też dać informację zwrotną na temat zadania.

Jeśli chcesz wykorzystać Klaxxon tylko do bieżącej interakcji, to uczestnicy wchodzą po podaniu kodu wydarzenia i nicku (to różnica w stosunku do Mentimetr – tam uczestnik podaje nick tylko jeśli wykorzystujesz quiz). Osoby biorące udział w spotkaniu nie muszą się jednak w żaden sposób logować swoimi danymi.

Z punktu widzenia prowadzącego ważny jest dostęp do statystyk aktywności uczestników wydarzenia.

Swego czasu robiliśmy z kolegą webinar nt. Klaxoon. Obejrzysz go tu.

Interakcje z uczestnikami w Klaxoon

Cały przebieg spotkania jest rejestrowany w formie osi aktywności, która jest widoczna dla wszystkich uczestników. Warto wiedzieć, że w tym programie jest możliwość czatowania z innymi uczestnikami spotkania. Poniżej opisujemy pozostałe rodzaje interakcji.

 • Narzędzie do prowadzenia burzy mózgów umożliwia dodawanie pomysłów w różnych kategoriach oznaczonych kolorami. Notatki mogą być opisowe, rysowane lub dodane w formie pliku graficznego. Prowadzący może porządkować spływające od uczestników pomysły, a także dodawać swoje własne. Dostępne są tutaj narzędzia typowe dla białej tablicy np. pisak w różnych kolorach, gumka. Prezenter może też dodawać grafiki oraz tło. Notatki mogą być w łatwy sposób filtrowane.
  Poniżej widzisz efekt pracy zespołowej w czasie burzy mózgów.

Klaxoon burza mozgow wyniki

Tu widzisz zrzut z ekranu smartfona z „karteczką” do zgłaszania swoich pomysłów w burzy mózgów.

Klaxoon burza mozgow

 • Ankietę przeprowadza się tutaj za pomocą funkcji Live vote. Prowadzący przygotowuje pytanie wraz z odpowiedziami i uruchamia ankietę. Jest kilka typów ankiet: jedno- i wielokrotnego wyboru, szeregowanie na zasadzie drag&drop, rating, czyli przydzielanie gwiazdek, pytanie otwarte, przypisywanie do zdefiniowanych kategorii.
 • Można zbierać pomysły w chmurze tagów. Uczestnicy dodają notatki w formie pisemnej, a prowadzący obserwuje ilość spływających odpowiedzi. Wszyscy na bieżąco widzą jak rośnie chmura tagów. Wielkość czcionki odpowiada popularności danego hasła. Wyniki można też oglądać w formie tabeli.
 • Quiz w Klaxoon to także kilka opcji do wyboru. Oprócz typowych pytań jedno-i wielokrotnego wyboru, możesz przeprowadzić na jeszcze 7 innych sposobów (w sumie jest ich 9). Detale znajdują się na poniższej grafice.
 • Adventure to specjalny rodzaj quizu. Tu uczestnicy ścigają się na czas i na jak największą liczbę prawidłowych odpowiedzi. Można skorzystać z ciekawych grafik stanowiących tło rywalizacji (może być to np. widok galaktyki). Uczestnicy odpowiadają na kolejne pytania, a prowadzący widzi postęp ich pracy na planszy lub w tabeli. Na koniec wyniki prezentowane są w tabeli w formie rankingu. W Adventure możesz zadać pytania na 9 sposobów, tak jak w quizie.

W Klaxoon możesz także zakładać konta dla uczestników i zapraszać ich do zapoznania się z umieszczonymi tam materiałami (funkcja Capsule). Dla nas jest to przydatna opcja podczas codziennej pracy w ramach blended learningowych szkoleń. Ważne dla nas jest to, że uczestnicy mogą umieścić plik ze swoim rozwiązaniem, dać swój feedback nt. zadania (ocena za pomocą gwiazdek lub wypowiedź pisemna).

Program oferuje też statystyki, w których widać postępy grupy. Taka dokładna informacja jest pomocna w motywowaniu uczestników szkoleń w komunikacji mailowej lub telefonicznej.

Ceny Klaxoon

Niestety Klaxoon nie ma darmowego trialu.

Możesz jednak przed zakupem licencji poprosić producenta o prezentację tego programu.

Licencja kosztuje 228 euro na rok. Program ten umożliwia spotkania dla maksymalnie 100 osób. Licencja dla 200 osób kosztuje dodatkowo 199 euro za miesiąc, czyli w sumie za rok 2616 euro. Jeśli masz licencję 100 i chcesz ją zwiększyć jednorazowo do 300, to zapłacisz 610 euro.

Podsumowanie

Programy do quizów, ankiet i testów pozwalające na interakcję z uczestnikami są przyszłością nie tylko spotkań stacjonarnych, ale i online. Nieporęczne w logistyce urządzonka do głosowania odchodzą w niepamięć a ich miejsce zajmują własne smartfony uczestników.

Co raz więcej naszych klientów korporacyjnych zaczyna stosować tego typu programy. Są one łatwe w użyciu i mają przystępne ceny.