ClickMeeting i ClickWebinar, recenzja po pięciu latach pracy z programem

Ten post został gruntownie przerobiony w listopadzie 2016 oraz w czerwcu 2018. Dodane zostały informacje o nowych funkcjach i usunięte stare wiadomości.

Na ClickMeeting pracuję od około pięciu lat. W tym czasie program ten się rozwinął i dojrzał. Do niedawna dostępne były dwa rozwiązania: ClickWebinar i ClickMeeting. Teraz funkcjonalności tych narzędzi połączono w jedną markę ClickMeeting. Dostępne są trzy główne typy licencji: MyWebinars, MyWebinarsPro, Enterprise.

W czerwcu 2018 została wprowadzona bardzo ważna nowa funkcja – płatne webinary. Oznacza to, że możesz poprzez ClickMeeting sprzedawać dostęp do webinaru! Więcej o tej funkcji  pkt. 2 Zakładanie spotkania.

1. Zanim zaczniesz

Program ClickMeeting można nabyć przez stronę internetową www.clickmeeting.pl. Zakup można poprzedzić 30-dniowym testem, wystarczy podać podstawowe dane, nie ma potrzeby podawania numeru karty kredytowej. Faktury za licencje wystawione są w Polsce.

Licencja testowa

Licencja testowa ma wszystkie funkcjonalności, ale i jedno organicznie. Możesz zaprosić tylko 25 osób na testowy webinar. W trybie dyskusji z mikrofonu może korzystać jednocześnie 5 osób (normalnie 25). Na spotkaniu poza organizatorem może być 2 prezenterów.

Podczas okresu testów w pokoju dostępne są wszystkie funkcjonalności poza kilkoma bardzo zaawansowanymi opcjami, np. automatyczny start nagrań. Jest natomiast ograniczone miejsce na pliki: limit na nagrania to 30 minut, a na prezentacje 64 MB.

Program dostępny  jest w języku polskim (inne języki także są do dyspozycji).

W języku polskim dostępne są instrukcje obsługi programu (choć ta jest stosunkowo intuicyjna) oraz wskazówki jak prowadzić efektywne spotkania przez internet.

Jeśli chcesz, aby równolegle odbywało się kilka spotkań w Clicku, a jednocześnie zależy Ci na łatwym zarządzaniu posiadanymi przez Twoją firmę kontami, to skorzystaj z subkont. Poświęciliśmy im specjalny post na blogu.

2. Zakładanie spotkania

Formularz pozwalający zaplanowanie spotkania umożliwia stworzenie unikalnego adresu URL pokoju spotkań.

zakładanie spotkania w ClickMeeting

Dawniej można było tworzyć spotkanie (do 25 osób) lub webinar (wielkość pokoju zależna od licencji). Teraz za każdym razem organizujemy po prostu wydarzenie. Od tej pory w linku prowadzącym do wirtualnego pokoju standardowo jest używane słowo „meeting”. W dalszej części postu wyjaśnię, jak skorzystać z trybu spotkania (dawny „meeting”), w którym każdy z uczestników może włączyć swój mikrofon.

W Clicku możesz:

 • tworzyć formularz zapisu na webinar z własnymi polami, a także własnym nagłówkiem i kolorami. Zmiany muszą się odbywać w ramach możliwości szablonu przewidzianego przez twórców. Nie można dostosowywać do własnych potrzeb treści potwierdzenia zapisu, które system wysyła do uczestnika.
 • dać uczestnikom możliwość automatycznego powiadamiania przez media społecznościowe (Facebook, Twitter, LinkedIn) znajomych / społeczności związanej z marką / firmą o nadchodzącym webinarze (patrz żółta ramka na grafice powyżej). Tu trzeba uważać, aby odklikiwać chceckbox, gdy webinar czy spotkanie, które organizujemy jest dedykowane do zamkniętego grona uczestników.
 • wybrać lub stworzyć własny szablon kolorystyczny wirtualnego pokoju.

szablon wirtualnego pokoju w ClickMeeting

Na tym etapie można także:

 • spersonalizować poczekalnię, którą uczestnicy zobaczą przed webinarem. Możesz w niej umieścić zdjęcie prelegenta, plan spotkania, dodatkowe informacje tekstowe oraz pliki do pobrania. Uczestnik, który przychodzi na wydarzenie wcześniej, ma możliwość zostawienia dla Ciebie nagranej wiadomości (jeśli tę opcję włączysz).

Ponieważ jestem wielką fanką rozwiązań typu poczekalnia, to tu duży plus z mojej strony dla ClickMeeting!

 • zabezpieczyć wejście na webinar hasłem lub tokenem, a także zrobić webinar płatny (nowość 06.2018). W tym celu wybierz opcję PŁATNY (1) oraz ustaw płatność (2). W filmiku przygotowanym przez producenta dokładnie zobaczysz, jak to się robi.

 

Jak zaprosić uczestników?

Jeśli uczestnicy są zapraszani poprzez reklamę w internecie, to warto stworzyć wspomniany wyżej formularz zapisów w Clicku. W efekcie zapisane osoby będą rejestrowane w programie, a system będzie widział, kto zapisał się na webinar i kto nań przybył. Takie listy można wyeksportować do pliku xls oraz csv.

Gości można zapraszać z także z książki adresowej wbudowanej w system. Adresy można zaimportować w pliku csv lub formacie vCard. Do dyspozycji mamy 2 warianty systemowego zaproszenia, które można w pewnym zakresie modyfikować

Zaproszenia i potwierdzenia wysyłane bezpośrednio z systemu przychodzą na mail z załącznikiem .ics, który można importować do kalendarza (ten format obsługuje zarówno Outlook, Google, jak i Apple).

3. Prowadzenie spotkania

Wygląd wirtualnego pokoju można dostosować do własnych potrzeb.

wirtualny pokój w ClickMeeting

Gdy klikniesz w USTAWIENIA na górym pasku narzędziowym, to wejdziesz w ustawienia pokoju. Tu ustawisz np. telefoniczne wdzwanianie się na spotkanie lub ukryjesz ikonę kontaktu z obsługa klienta, która czasami może przeszkadzać.

W Clicku jest możliwość wdzwaniania się przez telefon na webinar (co powoduje brak konieczności transmisji dźwięku przez VOIP), jest polski numer telefonu. To bardzo ważne dla uczestników, którzy mają problem z łączem.x

 

wzdzwanianie się do pokoju w ClickMeeting

W tym panelu mamy też możliwość wzbogacenia swojego konta o różne dodatki. Natomiast kilkając INFO w prawym górnym rogu wyświetlimy podstawowe dane dotyczące webinaru.

informacje nt. webinaru w ClickMeeting

Prowadzący ma do wyboru szereg narzędzi:

narzędzie dostępne w wirtualnym pokoju ClickMeeting

Nowością są różne tryby prezentacji, które można zmieniać w okienku Obraz i dźwięk:

– tryb prywatny: dostęp do audio i wideo mają tylko prezenterzy
– tryb zadawania pytań: prezenterzy umożliwiają uczestnikom zadanie pytania głosowo
– tryb prezentacji: prawo do głosu mają tylko prezenterzy, uczestnicy słuchają i oglądają slajdy lub wideo, ten tryb jest najczęściej używany
– tryb dyskusji: daje możliwość wszystkim uczestnikom do wypowiedzi głosowej, tutaj mamy ograniczenie do 25 osób. Jest to właśnie to miejsce, gdzie przełączamy się na dawny pokój typu „Meeting” – jeśli pracowałeś na starej wersji Clicka, to wiesz o czym mówię.

ustawianie trybu dyskusji w ClickMeeting

nagrywanie do pliku mp4. Sumaryczna długość nagrań, jakie trzymasz na koncie Clicka, zależna jest od licencji. W panelu administracyjnym jest narzędzie do przycinania nagrania – można obciąć niepotrzebny początek i koniec. Nie korzystam z niego jednak, gdyż jest zbyt niedokładne.

prezentowanie prezentacji. Prelegent możne na niej pisać, co jest przydatne! Niestety nie mogą pisać po niej uczestnicy.

transmisja video. Prowadzący może oczywiście użyć kamery (dostępna jakość transmisji w HD) i w razie potrzeby powiększyć okno ze swoją osobą na cały ekran. Obecnie Click daje możliwość oglądania wideo w jakości HD. Aby to zrobić osoba, z której komputera jest transmitowany obraz z kamery, musi przełączyć się z domyślnej opcji SD na HD w prawym dolnym rogu okienka Obraz i Dźwięk.

transmisja video w ClickMeeting

Teoretycznie jakość obrazu powinna być na takim samym poziomie niezależnie od tego, czy korzystamy z ClickMeeting przez komputer, czy aplikację mobilną. Niestety w praktyce okazuje się, że łącząc się za pośrednictwem smartfona lub tabletu na wideo lekko spada jakość wideo (jest jednak super w porównaniu ze starą wersją pokoju).

interaktywną tablicę.

interaktywna tablica w ClickMeeting

Oprócz standardowych opcji do dyspozycji jest tu:

 • import zdjęć. Dzięki tej opcji można udostępnić uczestnikom pliki zapisane na serwerze, a także przesłać pliki z komputera lub importować z Flickr oraz Dropboxa. To unikatowa funkcja. Korzystałam z niej w czasie warsztatów online. Sprawdziła się!
 • zmniejszanie i zwiększanie fontu – wystarczy „chwycić” napis myszką i rozszerzyć albo zwęzić okiento tekstowe a font sam się dopasuje do jej wielkości.
 • inteligentny ołówek, rozpoznający kształty. Jeśli chcesz narysować koło i wychodzi kształt jedynie przypominający tę figurę, to program rozpozna, że to miało być koło i przekształci twój rysunek w ładne koło.

dzielenie ekranu. Aby ta funkcja zadziałała należy załadować na komputer mały program. W czasie dzielenia ekranu prowadzący może zaznaczać wirtualnym ołówkiem oraz strzałkami ważne informacje, a także widzi czat z uczestnikami i może z niego korzystać. Podczas udostępniania ekranu można skorzystać z opcji dzielenia aplikacji – ta funkcja pozwala uczestnikowi wejść na komputer prowadzącego i wykonać tam określoną czynność. Oczywiście w odwrotnym kierunku też działa.

Przykład: szkolenie online dotyczy obsługi Excela. Uczestnik wchodzi na komputer prowadzącego i wykonuje określone działania w Excelu. Funkcja działa dobrze, wymaga dobrego łącza od obu uczestników. Otwarcie mówiąc jeszcze nie korzystałam z tej funkcji.

dzielenie ekranu w ClickMeeting

prezentacja filmów z You Tube. Można je także wgrać na serwer Clicka i prezentować w pokoju w ten sposób (robisz to za pomocą funkcji „Prezentacja”).

ankiety. To narzędzie jest fajnie dopracowane w Clicku. Jest możliwość tworzenia pytań jedno- i wielokrotnego wyboru. Można tworzyć dowolną ilość odpowiedzi (rzadko spotykana opcja!). Ankiety mogą zawierać kilka pytań. Można także umieszczać zdjęcia (aktualizacja 09.2015). Zdjęcie można kliknąć, wtedy się powiększy.

ankieta_zdjecie_ClickMeeting

testy – narzędzie podobne do ankiet, lecz można przydzielać odpowiedziom punkty. Dzięki temu uczestnik otrzyma od systemu feedback, czy dobrze odpowiada na pytania. Testy mogą zwierać kilka pytań.

Wszystkie pytania użyte w ankietach (na wszystkich webinarach prowadzonych w ramach jednej licencji) są przez system zachowywane i można je ponownie użyć a także przed ponownym użyciem przerobić.

Poza tym w czasie wyświetlania ankiety działa czat i można więc wykorzystać czas prezentacji wyników do interakcji z uczestnikami.

Wyniki ankiet dostępne są także w raporcie z webinaru dostępnym z poziomu panelu administracyjnego. Można tam podejrzeć jak głosowali poszczególni uczestnicy.

udostępnianie plików uczestnikom.

zmiana aranżacji pokoju w czasie spotkania. W czasie spotkania można np. powiększyć czat, usuwając listę uczestników, czy też okno, w którym jest prowadzona transmisja wideo. To bardzo praktyczne rozwiązanie!

czat. Jest możliwość wyboru adresata wiadomości i wysłania jej „do wszystkich”, „do uczestników”, „do prezentera”, „do organizatora”. Jest także tzw. czat prywatny oraz czat moderowany – pytanie zadane na czacie przez uczestnika jest widoczne dla wszystkich dopiero po jego akceptacji przez moderatora lub prowadzącego.

Dzięki temu na czacie pojawią się pytania związane z tematem spotkania, a czat nie będzie rozpraszał niekontrolowanym zalewem informacji.

Zapis czatu można wyeksportować do plików txt, xml i csv.

Na minus: okienko czatu prywatnego ma formę popupu i zasłania inne obszary ekranu. Aby wygodnie na nim pracować, trzeba mieć ekran min. 15 cali (to oczywiście moja ocena).

okienko prywatne czatu w ClickMeeting

ikony stanu. Choć tu przydałby się większy wybór. Brakuje mi ikon typu uśmiech czy oklaski.

lista uczestników. Z automatu jest widoczna dla wszystkich. Jeśli tylko Ty chcesz ją widzieć, to możesz ukryć ją przed odbiorcami spotkania.

4. Kończenie spotkania

Webinar kończy się przyciskiem Zakończ Spotkanie. Ciekawostką w Clicku jest możliwość (na etapie przygotowania wirtualnego pokoju) stworzenia własnej strony pożegnalnej, która się ukaże uczestnikom po zakończeniu webinaru.

Click daje możliwość podejrzenia w statystykach lokalizacji, z której uczestnicy włączyli się do spotkania. Pozostałe statystyki, np. łatwe do wyeksportowania dane dotyczące liczby uczestników, wymagają jednak dopracowania.

5. Jak słychać przez Clicka?

Jakość audio znacznie się poprawiła od momentu, gdy pierwotnie pisałam ten post. Teraz jest naprawdę dobra.

6. Inne wersje programu i plany cenowe

Obecnie dostępne są 3 opcje: MyWebinars, MyWebinars Pro, i Enterprise.

Większość klientów będzie rozważać zapewne zakup jednego z mniejszych pakietów. Moim zdaniem warto zdecydować się na wersję Pro, ponieważ wraz z nią otrzymujemy możliwość robienia wydarzeń z aż 4 prelegentami, nadawania w jakości HD, utworzenia 3 osobnych użytkowników konta, a także  więcej godzin nagrań. Warto wspomnieć, że płacąc z cały rok z góry otrzymasz rabat w wysokości 20 %.

abonamenty w ClickMeeting

7. Podsumowanie

Producent wzbogaca ClickMeeting ciągle o nowe funkcjonalności. W tej chwili widać już, że Click jest alternatywą dla rozwiązań zagranicznych.

Plusy ClickMeeting:

 • łatwa obsługa programu, zarówno przy zakładaniu spotkania, jak i w czasie prowadzenia.
 • duże możliwości dostosowania wirtualnego pokoju do potrzeb prowadzącego i uczestników.
 • nagrywanie wraz z narzędziem do podstawowej edycji nagrań.
 • możliwość otrzymania polskiej faktury i rozliczania się w złotych polskich.
 • integracja programu z mediami społecznościowymi.
 • dużo updatów i nowych funkcji.
 • jest tester łącza i stanu komputera.

Minusy ClickMeeting:

 • brak zaawansowanych statystyk dotyczących uczestników.
 • brak wskaźnika pokazującego liczbę uczestników, którzy przeklikali się w czasie webinaru na inne okna przeglądarki.
 • brak pełnej integracji z GetResponse, która ułatwiłaby eksport zapisanych na webinar do konta GR.
 • trochę zamieszania przy dawania audio uczestnikowi szkolenia ? musi przejść przez 3 kroki klikając kolejne ekrany.
Jeśli masz zamiar kupić licencję na ClickWebinar lub ClickMeeting i uważasz, że mój post / blog pomógł Ci w podjęciu decyzji, będzie mi miło jeśli kupisz ją przez mój link partnerski (otrzymam 20% prowizji o ceny zakupu). Aby to zrobić, kliknij tu!

Dodatkowe materiały:

1. Przycinanie nagrań w panelu administracyjnym ClickMeeting

2. Pokazywanie równocześnie kilku okienek na raz w ClickMeeting

3. Wykonanie testu łącza i komputera

Podobne posty:

Test programu Webex Meeting, Event, Training Center

Test programu GoToWebinar i GoToTraining