Co to jest webinarium? | Webcomm

Co to jest webinarium? Czym jest transmisja, czy też live?

program do webinarów z breakout rooms

Mija 7 lat od mojego pierwszego wpisu na blogu o tym, czym są webinary i warsztaty online. 7 lat to cała epoka, w międzyczasie powstało wiele nowych formatów i jeszcze więcej nieporozumień.

W tym poście postaram się opowiedzieć, czym jest:

 1. Webinarium (webinar / webcast)
 2. Warsztat online
 3. Spotkanie online / webconferencja
 4. Transmisja online
 5. Live
 6. Webshow
 7. Szkolenie stacjonarne z dodatkową transmisją online
Różnice między tymi formatami są często subtelne, czasem różnica polega na technologii a czasem na celu, jaki dzięki danemu formatowi możesz osiągnąć.

A WIĘC ZACZYNAMY … !

Co to jest webinarium?

Kiedy w latach 90-tych powstało to pojęcie, to webinarium było jednoznacznie kojarzone ze szkoleniem (z ang. Web + seminar = webinar) realizowanym w tak zwanym wirtualnym pokoju. Co to jest wirtualny pokój?

To aplikacja, która:

 • daje możliwość szerokiej interakcji z uczestnikami (audio, wideo, czat, ankiety, biała tablica, testy, itp.),
 • posiada dość określony układ: małe okno wideo, duże okno prezentacji, mały czat,
 • daje szersze uprawnienia prezenterowi / prezenterom a węższe uczestnikom.

Przykłady takich softów to: ClickMeeting, Webex Events, GoToWebinar, AdobeConnect, Zoom Webinars.

Celem webinarium jest przekazanie określonych treści (uwaga na różnicę między webinarium a warsztatem online!!!). Ma on charakter wykładu, jednak z interakcjami.

Tak wygląda typowe webinarium:

Sprzęt do realizacji takiego webinarium jest dość prosty. Wystarczy dobra kamera internetowa, średniej klasy komputer i mikrofon typu headset i można działać. Więcej o sprzęcie przeczytasz tu.

Obecnie wirtualne pokoje znajdują się w fazie zmiany technologii. Do lamusa odchodzi bowiem tzw. Adobe Flash Player, na którym działało wiele tych softów. Jego następcą jest wirtualny pokój działający na bazie HTML5. Tu dowiesz się więcej.

Dziś pojęcie webinarium poszerzyło się o:

 • wydarzenia o charakterze content marketingowym (choć można przyjąć, że to także są szkolenia)
 • wydarzenia, które są realizowane w formacie transmisji online. I tu zaczyna się mega zamieszanie. W kolejnych akapitach wyjaśnię, co mam na myśli.

Co to jest warsztat online?

To wydarzenie typowo szkoleniowe, realizowane w wirtualnym pokoju, w małych grupach (4-6, max 10 osób). Jest to maksymalnie interaktywne szkolenie, w czasie którego uczestnicy biorą udział w różnych ćwiczeniach a jego celem jest przekazanie i przećwiczenie określonej wiedzy.

Specyficzną formą warsztatu online jest follow up realizowany po szkoleniu stacjonarnym, który z zasady też powinien być maksymalnie interaktywny.

Oto screen z takiego warsztatu online. Jak widzicie, treści tworzone są w jego trakcie przez uczestników pod okiem trenera / trenerów.

warsztat online ClickMeeting

Aby prowadzić warsztaty online musisz:

 • mieć oprogramowanie, które pozwala każdemu uczestnikowi włączać swoje audio i które daje szerokie możliwości interakcji. Optymalnie posiada ono opcję breakout rooms, czyli czyli podpokoi. Jednym słowem pozwala Ci to podzielić grupę w trakcie warsztatu na podgrupy, które niezależnie będą pracowały nad jakimś ćwiczeniem. Typowe softy to: GoToTraining, Webex Training, czy też Adobe Connect. Warsztaty poprowadzisz też w ClickMeeting (musisz przełączyć pokój w tryb dyskusji), choć niestety nie posiada on breakout rooms.
 • znać i umieć prowadzić ćwiczenia aktywizujące grupę
 • mieć sprzęt, jak do webinarium opisany w punkcie powyżej

program do webinarów z breakout rooms

Co to jest spotkanie online?

Spotkania online mogą być realizowane w wirtualnym pokoju, w typowym komunikatorze Skype czy też w przestrzeniach roboczych typu Cisco Spark.

Jeśli wybierzesz wirtualny pokój, to skorzystaj z wersji meeting, która daje możliwość samodzielnego włączania audio przez uczestnika. Wybierz zatem GoToMeeting a nie GoToWebinar, Webex Meeting a nie Webex Events, Zoom Meeting a nie Zoom Webinar. Na rynku jest dużo tego typu narzędzi, więc to tylko garstka przykładów.

Celem spotkania jest … po prostu spotkanie, na przykład zespołu roboczego czy zespołu handlowców, aby podsumować np. tydzień pracy.

Czujesz już różnicę między spotkaniem online a warsztatem online?

Co to jest transmisja online?

Znów dla uproszczenia zacznę od historii, czyli od czasów kiedy formaty online się jeszcze nie wymieszały. Wtedy transmisja online była transmisją na żywo do internetu wydarzeń, które odbywały się stacjonarnie. Dobrym przykładem są konferencje czy też wydarzenia sportowe. Mogli oglądać je goście zgromadzeni fizycznie w jakiejś lokalizacji oraz przed ekranami komputerów.

Do realizacji transmisji, często z minimum dwóch kamer, potrzebne są profesjonalne lub półprofesjonalne kamery, mikser, czasem (w zależności od miksera) komputer streamujący wraz ze specjalnym oprogramowaniem (np. vMix), serwer streamujący (np. bezpłatny YouTube, Facebook Live, czy płatne Wowza, DaCast). Nie piszę tu już o specjalnych mikrofonach czy też oświetleniu. Generalnie do transmisji potrzeba sporo sprzętu, wiedzy i odpowiednio licznej ekipy (minimum jedna osoba w obsłudze klienta i jeden operator).

Finalnie obraz z transmisji widzisz w tzw. playerze, który jest osadzony na stronie www. Często pod oknem wideo osadza się czat, aby uczestnicy mogli zadawać pytania.

transmisja_online

Transmisja online czy webinarium?

Tu zaczynają się schody, prowadzące do wielu nieporozumień. Polski rynek poszedł bowiem w kierunku nazywania wszystkiego co się rusza w internecie – webinarem. I tu naprawdę nie przesadzam.

Czasem piszą do nas klienci, że chcieliby zrobić webinarium. W rozmowie okazuje się, że to nie ma być webinarium, tylko zwykły film dostępny w internecie.

Widzę także czasem formaty audycji online, które są luźnymi pogawędkami czy też wywiadami, które też nazywane są webinarami.

Muszę powiedzieć, że mnie to mega irytuje i wprowadza niepotrzebne zamieszanie na rynku. Jak chcesz mieć film, to nazywaj to filmem. Jak chcesz prowadzić serię wywiadów w internecie, to nazywaj to wywiadami na żywo. Niech webinarium zostanie formatem o charakterze szkoleniowym!

Wróćmy jednak do pytania: transmisja online czy webinarium?

W pewnym momencie, wydaje mi się, że z uwagi na wyższą jakość wideo w transmisjach, firmy zaczęły zamawiać webinary w formacie transmisji online. Są to więc wydarzenia realizowane tylko w internecie ale realizowane w technologii transmisji online.

My w naszej firmie nazywamy je po prostu webinarami w formacie transmisji online. Realizujemy je albo w postaci playera osadzonego na stronie www albo w ClickMeeting w specjalnej licencji streamingowej.

Live

Live na Facebooku przeniosły realizację wydarzeń na żywo w internecie „pod strzechy”. Każdy kto ma konto na fejsie może robić swoje „lajfy”. Wystarczy smartfon, ale możesz robić je także profesjonalnie przez serwer rtmp.

Czy robiąc „lajfa” robię webinarium? Moim zdaniem to zależy, od celu tego wydarzenia. Jeśli to szkolenie, to można użyć słowa webinar. Jeśli to wywiad, to napisz po prostu, że zapraszasz na wywiad.

A może po prostu warto pisać, że robisz „lajfa”? Tak byłoby najlepiej : )

Webshow

To format i nazwa używana przez naszego kolegę Piotra Maczugę. Realizacja takiego wydarzenia odbywa się w studio, najczęściej na greenscreenie, ma charakter cyklicznego wykładu.  W ogóle to wydarzenie pod kątem realizacyjnym – full wypas.

Szkolenie stacjonarne z dodatkową transmisją online

Nie jestem fanką takiego formatu, gdyż często kończy się on szkoleniową katastrofą. Oznacza to w praktyce, że cele szkoleniowe nie zostają osiągnięte.

Jeśli jednak rynek chce takiego formatu, to go realizujmy, ale tylko w określonych warunkach.

Realizujemy takie formaty z klientami, którzy rozumieją wyzwanie i zgadzają się na naszą moderację szkolenia online. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest specjalne zaprojektowanie scenariusza, tak aby uczestnicy online mogli wykonywać jakieś zadania i brać udział w aktywnościach. Tu idealnym rozwiązaniem jest oferowane przez nas narzędzie do współpracy online w czasie rzeczywistym. Pozwala ona na prowadzenie np. burzy mózgów, quizów czy też szybkich zadań opartych o grywalizację.

Od strony technicznej takie wydarzenie powinno być realizowane w formacie transmisji online z operatorem, który zadba o to, aby prelegent nie wychodził z kadru i aby uczestnicy online widzieli prezentację.

Mam nadzieję, że pomogłam rozróżnić wam formaty wydarzeń online. Jeśli chcesz zlecić je profesjonalistom, to zapraszam do KONTAKTU.

Zadaj pytanie

Back to Top