Wielu klientów zastanawia się, jak zorganizować transmisję wideo np. ze szkolenia lub konferencji. Inni nie chcą prowadzić webinaru w tradycyjnym stylu, gdzie główną część ekranu zajmuje prezentacja. Chcą, aby prelegent był widoczny na całym ekranie komputera.
Nie każdy program (lub jego wersja) jest w stanie obsłużyć taką transmisję wideo.
W relatywnie prosty sposób można zorganizować ją za pomocą YouTube – samodzielnie lub z pomocą wyspecjalizowanej firmy.
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy jak działa ta funkcjonalność właśnie na tym popularnym serwisie.
Jak zacząć transmisje wideo przez YouTube?
Aby prowadzić transmisję na żywo za pomocą YouTube trzeba oczywiście mieć na nim swoje konto i kanał.
Po zalogowaniu się na konto, w górnym prawym rogu należy kliknąć swoją miniaturę i wybrać opcję „Studio twórców”.
Kolejnym krokiem (na stronie, która się pojawi) – jest wybranie z lewego menu opcji „Transmisja na żywo”.
Po prawej stronie poniższego zrzutu z ekranu widać listę kontrolną z zadaniami, które należy wykonać przed rozpoczęciem transmisji.
Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji YouTube weryfikuje, czy Twoje konto ma dobrą opinię oraz telefonicznie sprawdza Twoją tożsamość. Dzięki temu program ma pewność, że nie jesteś robotem.
Jeśli wszystko wygląda właściwie, YouTube prosi jeszcze o wyrażenie zgody na warunki korzystania z tej usługi i można zacząć działać!
Koder, czyli niezbędny program
Pierwszym krokiem jest pobranie i konfiguracja kodera, czyli programu kompresującego dźwięk i obraz do formatu, który można przesłać do YouTube.
Dzięki temu możesz rejestrować treści za pomocą komputera, kamery, mikrofonu i innych urządzeń oraz je miksować równocześnie przesyłając do internetu.
Miksowanie oznacza, że możesz równocześnie transmitować na przykład wideo oraz pokazywać prezentację. Możesz także np. pokazywać obraz z kilku kamer albo wyświetlić na ekranie planszę z imieniem i nazwiskiem prelegenta, itp.
Dostępnych jest wiele programów kompresujących dźwięk i obraz (koder), które dają różne możliwości. YouTube poleca na swojej stronie pięć z nich – niektóre w wersji bezpłatnej. Jest też oprogramowanie w pełni opensource’owe: Open Broadcaster Software.
Warto przemyśleć jakie są Twoje potrzeby i na tej podstawie wybrać właściwy.
Pamiętaj, że bez tego programu kodującego nie dasz rady przeprowadzić transmisji. Sam YouTube nie wystarcza.
Do wybranego przez ciebie programu (koder) musisz wstawić adres URL serwera (zawsze ten sam) oraz nazwę / klucz strumienia (zmienia się przy każdej transmisji). Widoczne są one poniżej okna transmisji.
Przed transmisją
Kolejny etap to dodanie informacji o strumieniu, czyli o Twoim wydarzeniu: tytułu, opisu, kategorii. Wszystkie te dane można edytować pod oknem transmisji w zakładce „Podstawowe informacje”.
Uczestnicy zaś będą je widzieć pod oknem transmisji na YouTube.
Transmisję można rozpoczynać od razu albo zaplanować wydarzenie. Ta druga opcja umożliwia utworzenie transmisji niepublicznej lub prywatnej. Jeśli planujesz wydarzenie, to poza wcześniej wymienionymi opcjami ustalasz godzinę rozpoczęcia i zakończenia streamingu.
Możesz ponadto dodać tagi, wiadomość o filmie oraz udostępnić ją poprzez Google+ i Twitter.
Kolejną opcją jest możliwość wybrania typu spotkania: szybkie lub niestandardowe. Szybkie to tzw. „hangouty na żywo”. Jest to najłatwiejszy sposób, który nie wymaga dużo przygotowań, ani specjalistycznego sprzętu. Niestandardowe dają więcej profesjonalnych możliwości kodowania, jednak, aby dobrze je przygotować potrzeba sporo czasu oraz wiedzy.
Ponadto można wybrać wiele opcji dodatkowych przechodząc do zakładki ustawienia zaawansowane (widoczne na screenshocie poniżej).
Zanim zaczniesz właściwą transmisję, warto zrobić próbę i sprawdzić, czy wszystko działa jak powinno. Tutaj możecie przeczytać, co sam YouTube radzi przetestować.
Jeśli wszystko zostało już przygotowane, to możesz udostępniać bezpośredni link do wydarzenia. Jeśli transmisja jest publiczna, to osoby zainteresowane mogą odnaleźć ją, wchodząc na Twój kanał na YouTube. Jeśli zaś właśnie nadajesz na żywo, to streaming pojawi się jako pierwszy film na liście Twoich video.
W taki sposób Twoją transmisję widzą odbiorcy:
W trakcie transmisji
Nadawanie na żywo daje wiele różnych możliwości dotyczących video zależnie od wybranego kodera. My podczas testów używaliśmy darmowego programu OBS, o którym pisałam już wcześniej.
Podczas transmisji możesz prezentować obraz z kamery, pulpit swojego komputera, okno przeglądarki albo program np. prezentację, czy arkusz Excel. Możesz korzystać z kilku scen o różnych źródłach.
Materiał scen możesz prezentować na zmianę albo pokazywać kilka obrazów jednocześnie (widać to na poniższym screenshocie). Miksowanie obrazu jest dość proste, ale raczej nie powinno odbywać się w pełni spontanicznie. Radzimy przygotować sobie w miarę możliwy scenariusz wydarzenia.
Podczas nadawania na żywo Twój panel wygląda następująco:
Zwróć uwagę, że powyżej okna video widać jaką jakość ma Twoja transmisja. Natomiast po prawej stronie widać czat. Możesz się na nim komunikować z wszystkimi widzami. Aby ułatwić sobie to zadanie warto wskazać moderatora, który będzie na bieżąco odpowiadał na komentarze.
Mimo globalnego zasięgu YouTub’a musisz wziąć pod uwagę fakt, że Twoje video może nie być dostępne dla odbiorców spoza Polski. Podczas naszego testu okazało się, że osoba, która chciała oglądać transmisję na żywo w Niemczech, nie miała takiej możliwości ze względu na regulacje prawne.
Po transmisji
Po zakończeniu transmisji można zadecydować czy materiał ma być dostępny publicznie, czy jedynie zarchiwizowany. Nagranie możesz edytować np. podzielić na kilka krótszych części.
Potrzebny sprzęt
Kamera
Bez wielkich przygotowań do transmisji obrazu wideo możesz użyć kamery internetowej (najlepiej HD). Schody zaczynają się, gdy chcesz użyć amatorskiej lub profesjonalnej kamery. Nie da się ich tak po prostu podłączyć do komputera. Musisz mieć urządzenie do przechwytywania sygnału audio i wideo w postaci analogowej lub cyfrowej (np. zewnętrzny konwerter). To główny powód, dla którego warto jednak skorzystać z firmy, która ma profesjonalny sprzęt.
Dźwięk
Jeśli to wydarzenie, w czasie którego prelegent może wystąpić używając zestawu słuchawkowo-mikrofonowego, to świetnie. Jednak przy bardziej profesjonalnym wystąpieniu warto zastanowić się nad użyciem mikrofonu konferencyjnego, czy krawatowego – wpinanego w ubranie (mikroport).
Nie bez znaczenia jest tu także akustyka pomieszczenia, z którego transmitujesz swoje wydarzenie. Zwróć uwagę na pogłos, który często powstaje w salach konferencyjnych.
Oświetlenie
Kolejne istotne zagadnienie to oświetlenie. Musisz podjąć decyzję, czy światło naturalne w połączeniu z istniejącym oświetleniem wystarczy, czy należy skorzystać z choćby amatorskiego zestawu oświetleniowego.
Plan
Zastanów się, co ma być widać w tle za prelegentem. Szczególnie popularne rollup’y wyglądają czasem upiornie, gdyż są za wąskie. Szeroka ścianka reklamowa jest o wiele lepsza.
Podsumowanie
Transmisje na żywo na YouTube to bardzo proste i wygodne rozwiązanie. Prostota niesie jednak za sobą pewne ograniczenia i niektórym może brakować narzędzi do komunikacji z widzami takich, jak ankiety lub tablica.
Niewątpliwą zaletą jest możliwość emitowania na żywo wideo w jakości HD, a następnie edytowania i publikowania filmu z wydarzenia za pomocą jednego narzędzia. W tramach transmisji na żywo można też prowadzić Hangout z kilkoma zaproszonymi gośćmi. Jest to bardzo ciekawa opcja, którą szerzej opiszę w kolejnym poście.
Minusem jest jednak brak bezpośredniego wsparcia technicznego z strony YouTube, która przyda się zawsze w razie problemów. Na razie trzeba radzić sobie samodzielnie na podstawie wskazówek zawartych w „pomocy”.
Niewątpliwie jest to ciekawa opcja dla osób zaangażowanych w prowadzenie kanału na YouTube oraz początkujących, którzy chcą małym kosztem rozpocząć przygodę z wydarzeniami na żywo. Choć tu warto podkreślić, że także niektóre profesjonalne transmisje realizowane są przez YouTube.