Tablet graficzny zamiast myszki w czasie webinaru

Wirtualne pokoje, w których prowadzi się webinary i warsztaty online wyposażone są
w białą tablicę (whiteboard, wirtualna tablica), na której można pisać i rysować. Także
w większości programów można pisać i rysować na prezentacji, którą pokazujemy w czasie webinaru.

Niektórzy moim klienci widząc te funkcje mówią, że przypomina im to popularny program Paint. A więc jeśli znasz Painta, to przypomnij sobie jak on działa.

Myszką na wirtulanej tablicy pisze się średnio wygodnie

Jeśli prowadzisz zajęcia, w czasie których:

  • rysujesz ilustrując to, co mówisz, tak jak trenerzy na filmie poniżej* …
  • prowadzisz zajęcia z matematyki, fizyki lub innych zagadnień, w ramach których musisz pisać skomplikowane wzory matematyczne, to …

praca na białej tablicy przestaje być przyjemnością lub wręcz jest niemożliwa bez … tabletu graficznego.

Na pomysł tabletu wpadł jeden z moich klientów – bardzo za to dziękuję 🙂 a ja także kupiłam dla siebie takie urządzenie z zaczynam z niego korzystać.

Bamboo Connect

Tak właśnie nazywa się urządzenie, które nabyłam za 269 zł (z VAT). Jest to tabliczka mniejsza trochę od kartki A2 o grubości widocznej na zdjęciu poniżej wraz z „długopisem”, który pozwala na rysowanie i pisanie w dowolnym programie graficznym, także na białej tablicy wirtualnego pokoju.

Tablet Bamboo Pen w webiariach

Tu można obejrzeć moje pierwsze próby pisania i rysowania na tablecie w programach ClickMeeting i Spreed. W międzyczasie pisze mi się łatwiej i precyzyjniej.

Warto wspomnieć, że tablet ma więcej funkcji – w programach graficznych reaguje na nacisk elektronicznego pióra i pozwala na pisanie cieńką lub grubszą kreską oraz ma funkcję rozpoznawania pisma i przenoszenia do edytora tekstów słów w postaci fontów, znanych z każdego programu do pisania.

Nie chcę oceniać, czy Bamboo Connect to dobry wybór, bo nie mam porównania do konkurencyjnych produktów. To co zauważyłam, to różnica w dokładności rysowania zależy od programu, w którym się rysuje.

W Clicku czasem robiły mi się niekontrolowane kreski w Spreed nie, ale za to grafika na moment znikała, by się pojawić na stałe. W programach graficznych nie ma „takich atrakcji”.

W jakich ćwiczeniach w wirtualnym pokoku pomaga tablet graficzny?

Przede wszystkim tam, gdzie musiumy na przykład szybko podzielić białą tablicę, aby każdy uczestnik miał „kawałek” swojego miejsca do pracy i gdy szybko musimy podpisać taki fragment tablicy imieniem uczestnika.

Także tam, gdzie dużo podkreślamy, by przyciągnąć uwagę uczestnika i pomóc mu w jej śledzeniu.

Na szkoleniach, gdzie rysujemy ilustrując swoją wypowiedź, tak jak czynią to niektórzy trenerzy w czasie szkolenia tradycyjnego. Wtedy korzystają z flipchartu i flamastra.

W czasie zajęć, w czasie których musimy pisać wzory matemayczne, fizyczne czy chemiczne.

A jeśli także uczestnicy mają tablety, to zabawa w czasie szkolenia może być przednia.

*Na filmie widzisz szkolenie, na które się wybieram – „Visual Facilitation„, czyli graficzne moderowanie (facylitację) spotkań.

Zdjęcia wykonane przez Martę Eichstaedt.