Screencast, czyli jak nagrać swój głos i widok ekranu komputera?

Aktualizacja postu 30.12.2015 (aktualizowane teksty są pisane czerwonym fontem)

Pytanie o screencasty pojawia się często, zarówno w Internecie jak i wśród uczestników moich szkoleń. Dlatego dziś o tym czym nagrywać screencasty, szybko i tanio.

W praktyce trenera i nauczyciela screencasty można stosować do:

– nagrania kilku słów wstępu do szkolenia, które odbędzie się w niedalekiej przyszłości

– przekazania uczestnikom szkolenia porcji wiedzy teoretycznej lub instrukcji w zakresie np. obsługi programu, po to by czas szkolenia przeznaczyć na ćwiczenia a nie wykład

– nagrania instrukcji dotyczącej pracy domowej, którą uczestnicy szkolenia mają wykonać.

Co trzeba mieć, aby nagrać screencast?

– komputer z programem do nagrywania ekranu lub z dostępem do Internetu, co pozwoli skorzystać z programów dostępnych w chmurze. O programach więcej w dalszej części postu.

– mikrofon lub zestaw słuchawek z mikrofonem – jeśli nie masz super specjalnych wymagań dotyczących nagrywnia głosu, to z powodzeniem możesz użyć headsetu (zestawu mikrofonowo-głośnikowego) Sennheiser PC141.

– cichą mysz komputerową Speedlink SL-6343-RRBK – warto także pamiętać, że głośne kliknięcie myszki komputerowej, także może się nagrać a tego z pewnością nie chcesz.

– ewentualnie możesz także użyć kamery, by twoja twarz była widoczna na nagraniu (najczęściej w dolnym prawym rogu). Tu wystarczy Ci kamera internetowa. W tym poście opisuję kamerę Microsoft LifeCam HD-6000, jednak obecnie korzystam z niej bardzo rzadko. Na co dzień korzystam z kamery Logitech HD Pro C920.

– treść, którą chcesz zaprezentować.

– pomysł na narrację.

– ciszę wokół siebie.

– miejsce, w którym umieścisz nagranie. Ja umieszczam moje wszystkie nagrania na własnym kanale na YouTube.

Programy do screencastów

Do zapisania na dysku komputera

Najpopularniejszy program to Camtasia. Jest to bardzo zaawansowane rozwiązanie i oprócz masy zalet wadą jest cena. Koszt pojedynczej licencji na peceta to 285 euro dla biznesu a dla sektora edukacji oferowany jest 40% rabat. Camtasia na maca kosztuje 94,50 euro.

Camtasia ma swój odpowiednik open source’owy i jest to Camstudio. Niestety nie mogę się wypowiadać na temat tego programu, bo nigdy nie zadziałał poprawnie na moim komputerze.

Dlatego korzystam z …

Do moich ograniczonych potrzeb wykorzystuję jeden z dwóch programów dostępnych w chmurze, czyli screenr.com (uwaga! dostawca tego oprogramowania zdecydował o wyłączeniu tego programu w listopadzie 2015) oraz screncast-o-matic. Ostatnio także nabyłam licencję Camtasii i korzystam z niej często. Udało mi się kupić program w promocji (50% rabatu), więc jestem bardzo zadowolona. Camtasia jest świetnym programem, który zdecydowanie polecam. Może uda mi się napisać w najbliższym czasie post na jej temat. 

Oba w wersji podstawowej są bezpłatne. Choć dla osób, które pragną zaawansowanych funkcji i nie chcą mieć ograniczeń wersji darmowych, dostępne są abonamenty płatne.

Oba programy działają podobnie. Zakładasz konto, klikasz wielki przycisk RECORD, na ekranie pojawia się ramka pokazująca obszar, który będzie nagrywany oraz menu (nagrywanie, pauza, czas nagrania). Możesz ustawić obszar nagrania i klikasz przycisk nagrywania i nagranie się zaczyna.

Po zakończeniu nagrania można je odsłuchać i zdecydować czy będzie publikowane czy ląduje w koszu.

Oba programy nie mają narzędzi do postprodukcji. Więc co nagrasz, to masz. Mimo, że brzmi to trochę przerażająco, absolutnie to wystarcza do szybkich nagrań.

Oba programy pozwalają jednym kliknięciem wyeksportować nagranie do YouTube oraz umieścić na dysku komputera. Jest też w obu możliwość hostowania nagrania na serwerach dostawcy programu.

Screenr.com daje także możliwość automatycznego wysłania wiadomości na Twittera o nowo nakręconym screencaście.

Różnice między programami screenr.com i screencast-o-matic

Screenr.com w wersji darmowej umożliwiał nagranie 5 min, a screencast-o-matic15 min. Za dłuże nagranie „płacisz” tym, że na dole filmu jest widoczny adres www producenta programu.

Screencast-o-matic tworzy kółko wokół kursora, tak aby było go jeszcze wyraźniej widać, dodaje w prawym gónym rogu 3 ekrany z nagrania  (patrz film poniżej) i daje możliwość włączenia kamery i pokazania się jako prelegent w czasie nagrania.

Oto przykład nagrania zrobionego w Screencast-o-Matic:

Oto przykład nagrania zrobionego w screenr.com: