[Aktualizacja – lipiec 2022]

Tak naprawdę na pytanie postawione w tytule nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ekspert od landing page’y powie, że nie ma „złotych” reguł, które zagwarantują wysoką konwersję. Są oczywiście wytyczne :) Ale warto zaprzyjaźnić się z myślą, że kreacje trzeba testować, testować i testować.

I tak właśnie postępują eksperci – tworzą kilka kreacji różniących się tytułem, kolorem buttonu, tekstem na buttonie, długością formularza zapisu i innymi elementami. A następnie sprawdzają, która wersja strony konwertuje najlepiej i co więcej ją również poddają kolejnym optymalizacjom.

Landing page na własnej www, czy stworzony w zewnętrzym serwisie?

Często strony www nie mają szablonu typu landing page. Czym on się wyróżnia? Jest po prostu białą „kartką”. Nie ma tam menu całego serwisu www, nie ma innych stałych elementów strony. Wszystko po to, by nie rozpraszać internauty.

Dlatego jeśli nawet masz swoją www, to korzystanie z zewnętrznego kreatora landing page ma sens.

Pamiętaj, że kreatory landing page pozwalają na stworzenie stronki docelowej na własnej subdomenie. Oznacza to, że internauta nawet nie zauważy, że strona docelowa nie jest intregralną częścią Twojego serwisu www.

Landing page do zapisów na webinar

Oto elementy, których nie powinno zabraknąć na Twoim landing page:

  1. Tytuł (USP) – dobry nagłówek to niemal połowa sukcesu. Powinien on nawiązywać do zagadnienia, jakie będzie omawiane podczas webinaru – jasno zakomunikuj o czym będzie webinar.
  1. Zdjęcie prelegenta (Hero Shot) – nadal mało firm organizujących webinary stosuje ten „trik”. A szkoda, wystarczy dodać niewielkie zdjęcie osoby przeprowadzającej webinar, aby zyskać dodatkową przychylność i zaufanie internautów.
  1. Korzyści (Benefits) – podaj uczestnikom listę zagadnień, jakie będą omawiane w czasie konferencji online, a także wskaż konkretnie, czego się dowiedzą
  1. Referencje (Social Proof) – wygospodaruj miejsce na wypowiedzi osób, które wcześniej uczestniczyły w Twoich webinarach. Dzięki temu budujesz swoją wiarygodność.
  1. Formularz zapisu i call to action (Call to Action) – tych elementów na pewno nie może zabraknąć! Podstawowa zasada formularzy mówi, że im mniej pól, tym lepiej. Optimum to zawężenie go do pola na imię oraz adres email.
    Jednak nie w każdej branży się to sprawdzi. W branżach B2B pytamy też często o nazwę firmy, telefon, czy też nazwisko. Nie można jednak przesadzić z ilością danych! Lepiej dopytać o nie uczestników w późniejszym okresie.
    Pamiętaj o formułce dotyczącej przetwarzania danych osobowych a także call-to-action.
  2. Warunki techniczne – praktyka z polskiego rynku pokazuje mi, że zapisujący się na webinar, chętnie klikają w testery łącza czy też informacje, jak się zalogować. Szczególnie, jeśli robisz płatny webinar, to na tym etapie warto przekazać podstawowe informacje techniczne.

landing-page_webinar

źródło: www.zapier.com

Oto przykład takiego landing page z mojego najbowszego projektu webinarowego, który będzie trwał całe lato 2022 a dotyczy konferencji online. Przejdź na landing page a jeśli temat Cię zainteresuje – zapraszam do zapisów. 

Narzędzia do tworzenia landing page

Jeśli zatem nie masz możliwości tworzenia dobrych landingów na swojej stronie www, to skorzystaj z zewnętrznych narzędzi. Przedstawiamy polskie kreatory landing page: landingi.pl oraz GetResponse (narzędzie połączone z programem do e-mail marketingu).

Warto też wspomnieć, że mój landing page do projektu webinarowego „Konferencje online 2.0” (pisałam o nim powyżej) jest stworzony na narzędziu Gridaly. Jest to coś więcej niż zwykły kreator stron lądujących. Gridaly pozwala na stworzenie całego ekosystemy do konferencji online i z pewnością też opiszę go na blogu.

1. Landingi.pl – jest to narzędzie stworzone tylko do budowy landing page’y i oferuje między innymi:

  • Szablony – jeśli nie masz pomysłu na kreację lub nie chcesz inwestować w nią pieniędzy, wykorzystaj gotowy szablon. Możesz go modyfikować usuwając lub dodając wybrane elementy. Istnieje też możliwość stworzenia landingu swojego autorstwa, od początku i to bez znajomości kodu HTML.

landing_2

Przykładowe szablony, jakie oferują Landingi.pl.

landing_3

Taki edytor pojawi się, kiedy wybierzesz opcję kreowania szablonu od początku.

  • Testy A/B – bez problemu możesz swój landing page skopiować, pozmieniać niektóre elementy i sprawdzić, która wersja przyniesie największą konwersję.
  • Domeny – korzystając z landingi.pl możesz tworzyć landing page na swojej subdomenie! Wcześniej musisz tę funkcję oczywiście uruchomić. Czyli na przykładzie naszej strony landing page mógłby mieć taki adres URL webinary.webcomm.eu.

Darmowe konto testowe – 30 dni.

Cena – istnieje możliwość założenia konta testowego na okres 14 dni na wybranym planie cenowym. Pakiety płatne zaczynają się od 99 zł netto miesięcznie. W planie Core (to najtańsza opcja) stworzysz nielimitowaną liczbę landing page ale wprowadzono ograniczenie ruchu do 1000 unikalnych wizyt miesięcznie (dane z lipca 2022).

Tu załóż konto testowe.

2. GetResponse – narzędzie do email marketingu, które wprowadza regularnie nowe narzędzia. Wśród nich znajdziesz kreator stron lądujących (landing page), narzędzie do prowadzenia webinarów, czy też do marketing automation. GetResponse oferuje między innymi szablony landing page’y, testy A/B oraz możliwość przypisania domeny lub subdomeny do landing page.

landing_4

Przykładowe szablony, jakie oferuje GetResponse.

landing_5

Jest to edytor, który pojawi się, gdy będziesz tworzyć kreację od początku.

Darmowe konto testowe – 30 dni.

Konto bezpłatne – tu masz możliwość stworzenia jednego landing page oraz zgromadzenia bazy danych do 500 respondentów.

Cena od 59 zł miesięcznie dotyczy konta na 1000 respondentów mailingów + nielimitowanej liczby landing page’y (dane z lipca 2022).

Tu załóż konto testowe.