TalkPoint, producent oprogramowania do webinarów przeprowadził pod koniec 2013 roku badanie internetowe za pomocą ankiety online. Jego celem było poznanie problemów z jakimi mierzą się osoby przygotowujące webinar oraz stworzenie listy porad w zakresie organizacji webinarów.
Swoimi opiniami i doświadczeniem podzieliła się grupa ponad 250 respondentów – koordynatorzy, specjaliści, analitycy, menadżerowi, dyrektorzy. Osoby odpowiadające za marketing, relacje z inwestorami, dział IT, organizację spotkań i wydarzeń w takich firmach jak: usługi finansowe, wydawnictwa, komunikacja korporacyjna, branża farmaceutyczna czy technologiczna.
Zapoznaj się z wynikami, jeśli chcesz zrobić dobry webinar!
Na jakie problemy napotykają organizatorzy przed webinarem?
- 92% respondentów nie ma problemu z przygotowaniem treści do webinaru.
- największym wyzwaniem jest pozyskanie uczestników na webinar – 40% respondentów ma z tym trudność. Dla 16% stanowi problem wybór odpowiedniej godziny, a 13% stworzenie prezentacji.
- dla 41% respondentów najlepszą godziną na przeprowadzenie spotkania jest czas pomiędzy godziną 11.00 a 13.00.
- 33% uczestnicy webinarów oczekuje treści „instruktażowych”.
Na jakie problemy napotykają organizatorzy w czasie webinaru?
- dla 62% respondentów wideo jest istotną cechą webinaru.
- dla 91% respondentów wpływ na atrakcyjność webinaru ma sam prezenter, a dokładniej sposób przekazywania przez niego informacji. Na dalszych pozycjach wymieniają: ankiety (48%), wideo (45%).
A z jakimi po … ?
- dla 54% respondentów miarą sukcesu webinaru jest ilość uczestników, w tym uczestników powracających w następnym webinarze. Dla 45% liczba osób zarejestrowanych, a 42% liczba osób uczestniczących.
Mój komentarz
Niektóre porady uważam za bardzo cenne i trafione, np. tę dotyczącą ilości prelegentów. Rzeczywiście warto zaprosić drugiego a może nawet trzeciego prelegenta na webinar. Dzięki temu stanie się ciekawszy.
Mam jednak dużą wątpliwość dot. wideo. Po pierwsze wydaje mi się to dość przewrotne, aby nagrać swoje wystąpienie wcześniej i je odtworzyć na webinarze. W końcu webinar ma być prezentacją na żywo. Chyba, że będzie to filmik kręcony gdzieś poza studio i będzie wnosił do webinaru coś nowego, innego niż to co omawiane na żywo.
Dodatkowo należy pamiętać, że wiele osób będzie miało kłopot z odbiorem filmu. Niestety wraca temat łączy internetowych …
Tak czy inaczej badanie jest ciekawe.
Zainteresowało Cię badanie? Pobierz w wersji angielskiej.