Jak przygotować webinar? Wyniki badania

TalkPoint, producent oprogramowania do webinarów przeprowadził pod koniec 2013 roku badanie internetowe za pomocą ankiety online. Jego celem było poznanie problemów z jakimi mierzą się osoby przygotowujące webinar oraz stworzenie listy porad w zakresie organizacji webinarów.

Swoimi opiniami i doświadczeniem podzieliła się grupa ponad 250 respondentów – koordynatorzy, specjaliści, analitycy, menadżerowi, dyrektorzy. Osoby odpowiadające za marketing, relacje z inwestorami, dział IT, organizację spotkań i wydarzeń w takich firmach jak: usługi finansowe, wydawnictwa, komunikacja korporacyjna, branża farmaceutyczna czy technologiczna.

Zapoznaj się z wynikami, jeśli chcesz zrobić dobry webinar!

Na jakie problemy napotykają organizatorzy przed webinarem?

  • 92% respondentów nie ma problemu z przygotowaniem treści do webinaru.
PORADA – Spotkanie powinno być prowadzone przez 2-3 prelegentów – omawiających na przykład różne aspekty tematu. Zaangażowanie uczestników automatycznie wzrasta, kiedy słyszą głos nowego prowadzącego.
  • największym wyzwaniem jest pozyskanie uczestników na webinar – 40% respondentów ma z tym trudność. Dla 16% stanowi problem wybór odpowiedniej godziny, a 13% stworzenie prezentacji.

PORADA – Upewnij się, że dany temat jest adresowany do właściwej grupy odbiorców – czyli osób, które zapisały się na webinar. W pozyskaniu słuchaczy na pewno pomocne są: kampanie mailingowe, portale społecznościowe, a także prowadzenie spotkania na platformie, której aplikację można ściągnąć na urządzenia przenośne. Coraz więcej osób uczestniczy w webinarze przy udziale urządzeń mobilnych!

  • dla 41% respondentów najlepszą godziną na przeprowadzenie spotkania jest czas pomiędzy godziną 11.00 a 13.00.
Wybór godziny jest szczególnie ważny w przypadku osób, które organizują konferencję międzynarodową/międzykontynentalną, gdzie czas powinien zostać dopasowany do każdego uczestnika.
  • 33% uczestnicy webinarów oczekuje treści „instruktażowych”.
Warto swoje prezentacje wzbogacać statystykami, analizami przypadków oraz przykładami, które pokażą uczestnikom jak informacje z webinaru mogą wykorzystać w praktyce.

Na jakie problemy napotykają organizatorzy w czasie webinaru?

  • dla 62% respondentów wideo jest istotną cechą webinaru.
Dodawaj filmy do swoich prezentacji! Mowa tutaj przede wszystkim o nagraniach powstających z Twoim udziałem. Jeśli czujesz lęk przed wystąpieniem na żywo, możesz takie nagranie przygotować wcześniej i odtworzyć je w danym momencie spotkania.
  • dla 91% respondentów wpływ na atrakcyjność webinaru ma sam prezenter, a dokładniej sposób przekazywania przez niego informacji. Na dalszych pozycjach wymieniają: ankiety (48%), wideo (45%).
Zastanów się z czym dokładnie chcesz się podzielić ze swoimi odbiorcami i jaką wiadomość zwrotną otrzymać. Warto wzbogacić spotkanie zdjęciami, wideo, ciekawymi historyjkami czy pytaniami. Sprawdź czy twój program do webinarów daje możliwość wykorzystania tych opcji.

A z jakimi po … ?

  • dla 54% respondentów miarą sukcesu webinaru jest ilość uczestników, w tym uczestników powracających w następnym webinarze. Dla 45% liczba osób zarejestrowanych, a 42% liczba osób uczestniczących.
Należy informować uczestników o możliwości uczestniczenia w spotkaniu za pośrednictwem urządzeń przenośnych typu smartfon i dać możliwość łatwej rejestracji na webinar.

Mój komentarz

Niektóre porady uważam za bardzo cenne i trafione, np. tę dotyczącą ilości prelegentów. Rzeczywiście warto zaprosić drugiego a może nawet trzeciego prelegenta na webinar. Dzięki temu stanie się ciekawszy.

Mam jednak dużą wątpliwość dot. wideo. Po pierwsze wydaje mi się to dość przewrotne, aby nagrać swoje wystąpienie wcześniej i je odtworzyć na webinarze. W końcu webinar ma być prezentacją na żywo. Chyba, że będzie to filmik kręcony gdzieś poza studio i będzie wnosił do webinaru coś nowego, innego niż to co omawiane na żywo.

Dodatkowo należy pamiętać, że wiele osób będzie miało kłopot z odbiorem filmu. Niestety wraca temat łączy internetowych …

Tak czy inaczej badanie jest ciekawe.

Zainteresowało Cię badanie? Pobierz w wersji angielskiej.