Periscope, czyli mobilny streaming

Aktualizacja postu 30.05.2016 oraz 2.06.2016

Aplikacja Periscope umożliwia nadawanie transmisji na żywo przez urządzenia mobilne (iOS, Android). „Poznawaj świat z czyjejś perspektywy” to jej motto.

Została one stworzona przez panów: Kayvon Beykpour i Joe Bernstein i jeszcze zanim ujrzała światło dzienne, przejęł ją Twitter (styczeń 2015) a jej start w marcu 2015 odbił się szerokim echem w branży marketingu online.

Periscope jest obecnie chętnie wykorzystywany przez blogerów, dziennikarzy, prywatne osoby oraz marki. Co raz częściej spotkania branżowe i konferencje transmitowane są przez internet za pomocą Periscope.

Aplikacja ta pozwala na transmisję obrazu i głosu z jednego urządzenia, uczestnicy mogą komunikować z prowdzących przez czat a także wyrażać swoje uznanie dla prelegenta klikając w ekran. To powoduje pojawienie się strumienia serduszek w prawej jego części.

Periscope nie daje możliwości transmisji prezentacji kilku prelegentów znajdujących się w różnych lokalizacjach. Aplikacja nie ma też innych funkcji znanych z webinarów (możliwość pokazania prezentacji, ankiety, itp.).

Wideo, które powstaje w czasie transmisji, dostępne jest przez jakiś czas w Periscope. Jeśli chcesz je zachować na dłużej, możesz to zrobić w serwisie Periscope. Tu info, jak to zrobić. skorzystać z narzędzia o nazwie Katch (https://katch.me).

Periscope_nagranie_transmisji_wideo

Ważne! Z dniem 4 maja Katch przestanie być dostępny. Dlatego użytkownicy powinni ściągnąć swoje nagrania video na dysk komputera lub przenieść je na kanał YouTube.

Konkurencyjna aplikacja to Meerkat, która jest dostępna dłużej niż Periscope. Jednak nie mając dostępu do bazy potencjalnych użytkowaników, tak jak Periscope (dzięki Twitterowi), rozwija się ona wolniej.

Warto także znać aplikację Blab, która pozwala na transmisję wideo kilku strumieni wideo (Obecnie – styczeń 2016 aplikacja znajduje się w fazie testów beta).

Zaletą Periscope i konkurencyjnych aplikacji jest łatwość obsługi. Rozmawiałam z kiloma osobami, które z fascynacją realizują trasmisje na Periscope i wszystkie twierdzą, że właśnie łatwość obsługi spowodowała, że zaczęły wykorzystywać to narzędzie.

Co potrzebujesz, aby rozpocząć własne transmisje na Periscope?

Oficjalnie wystarczy smartfon lub tablet z systemem operacyjnym iOS lub Android i można zaczynać. Jednak w czasie naszych testów okazało się, że nie każdy smartfon z Androidem współpracuje z Periscope.

Oczywiście jeśli chcesz nadawać dobre jakościowo transmisje, to warto zaopatrzyć się w statyw do urządzenia mobilnego, z którego nadajesz swój program, zewnętrzny mikrofon.

Tu test mojej wypowiedzi, gdy używam mikrofon wbudowany w tablet (SONY Xperia Z3 Compact) a tu, gdy włączyłam mikrofon RODE smartLav+. Obejrzyj i posłuchaj różnicy na katch.me.

Jeśli pracujesz w studio, to warto zadbać także o oświetlenie czy też tło.

Czy uczyć się prowadzenia transmisji na Periscope?

Zapraszam Cię do odwiedzenia listy osób zajmujących się Periscope. Stworzyłam ją na moim koncie i stale aktualizuję. Znajdziesz ją tu.

Osoby, które przyzwyczajone są do prowadzenia webinarów, mogą mieć trudności z obsługą aplikacji 🙂 Nie wynika to z ilości funkcji … ale z faktu, że aplikację obsługujesz pukając w tablet. Mi się jest trudno przestawić 🙂 Trzeba zapamiętać, że puknięcie w ekran dwa razy, oznacza zmianę kamery, a przesunięcie palcem po ekranie powoduje, że pojawia się button umożliwiający zakończenie transmisji.

Instalowanie Periscope

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemem iOS lub Android. Po zainstalowaniu możesz się do niej zalogować używając konta na Twitterze. Jeśli chcesz, możesz zmodyfikować swoje konto i utworzyć nową nazwę użytkownika.

Kolejnym krokiem jest wybór osób, które chcesz obserwować.

Periscope to aplikacja współpracująca z Twitterem, więc możesz łatwo połączyć się z osobami, które śledzisz na tym portalu społecznościowym.

Zarządzanie aplikacją

Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu. Na górze ekranu znajduje się kilka ikonek:

  • „Telewizor” – klikając przejdziesz do listy obecnie nadawanych streamingów, a pod nim zobaczysz kilka ostatnich nagrań osób, które śledzisz.

Periscope-rozpoczenie-streamingu

  • „Kula ziemska” – klikając otrzymujesz widok mapy świata z informacjami na temat liczby aktualnie prowadzonych streamingów w danym państwie.

Periscope-miejsca-transmisji-online

  • Środkowy przycisk umożliwia rozpoczęcie streamingu. Więcej o tej funkcji przeczytasz w dalszej części tekstu.
  • „Ludzie” – klikając przejdziesz do listy osób, które śledzisz na Twitterze używających aplikacji Periscope.

Periscope-dodawanie-uzytkownikow

 

Klikając w ikonę lupy (patrz powyższy screenshot – ikona w dolnym prawym rogu) przejdziesz to kolejnego ekranu, gdzie możesz znaleźć tematy lub osoby, których transmisje cię zainteresują.

Periscope_szukanie_transmisji

Aby wyświetlić dane Twojego profilu musisz kliknąć ikonę osoby znajdującą się na górze po prawej stronie. Poza miniaturą i nazwą użytkownika zobaczysz też krótki opis. Możesz tam także sprawdzić osoby zablokowane, followersów oraz osoby, które obserwujesz Ty.

Moje konto na Periscope

Poniżej znajdziesz ustawienia powiadomień oraz automatycznego zapisywania nadawanych przez Ciebie streamingów. To ostatnie jest ważne, jeśli chcesz połączyć swoje konto z serwisem do hostowania nagrań katch.me (pisałam o nim na początko postu). Jeśli ta opcja jest włączona a Twoje konto jest połączone z katch.me, to nagrania automatycznie się zapiszą na katch.me (trzeba poczekać ok. 5-10 min, aż się pojawią).

Zobacz, co się dzieje

Podczas oglądania streamingu na ekranie wyświetla się oczywiście nadawany obraz.

Uważaj na to, z której kamery nadawany jest obraz – z przednej czy tylnej. Kamerę zmieniasz pukając w ekran aplikacji dwa razy. Jest to moim zdaniem bardzo niewygodne.

Poza tym na dole po lewej stronie zobaczysz ostatnie wiadomości od widzów i pole, gdzie możesz wpisać treść swojego komentarza. Natomiast po prawej stronie widoczne są „serduszka”, które pełnią rolę „lajków”.

Periscope-polubienie-wideo

Uczestnicy mogą też komentować oglądaną transmisję. W czerwcu 2016 wprowadzono bardzo ważną zmianę w działaniu aplikacji w tym zakresie. Społeczność ogladająca dany steaming będzie mogła oceniać komentarze innych i reagować, gdy będą one nadużyciem (ang. abuse). Jeśli komentarz zostanie oznaczony w taki sposób, to jego autor na kilka sekund nie będzie mógł używać opcji komentowania. Jeśli kolejny komentarz (gdy już się włączy ta opcja) będzie także negatywnie oceniony przez gości transmiji, to taka osoba straci możliwość komentowania. Taki ekran zobaczysz w związku z wprowadzeniem tej funkcji:

Periscope_moderowanie_komentarzy

Aby nie przegapić ważnej dla Ciebie transmisji przyda się opcja ustawienia powiadomienia przez rozpoczynającym się wydarzeniem.

Możesz również podzielić się z innymi oglądanym przez Ciebie stream’ingiem, korzystając z takich możliwości:

Periscope-dzielenie-sie-transmisja-online

Nadawanie transmisji online

Środkowym przyciskiem na dole strony głównej aplikacji możesz rozpocząć własny streaming na żywo. Jeśli nagrywasz swój pierwszy film aplikacja poprosi o zgodę na użycie Twojej kamery oraz mikrofonu, a także lokalizacji. Jeśli nie chcesz udostępniać miejsca, w którym właśnie jesteś, możesz zrezygnować z tej opcji.

Periscope-rozpoczecie-nagrania

Po otwarciu okna nagrywania musisz wpisać tytuł swojego streamingu. Mamy tutaj również kilka ikonek:

  • Klikając „strzałkę” udostępnisz swoją lokalizację.
  • Klikając „kłódkę” udostępniasz streaming tylko wybranym osobom – które Cię śledzą. Na kolejnym ekranie zobaczysz listę, z której możesz wybrać odbiorców. (screenshot)
  • Klikając „twittera” spowodujesz, że informacja wraz z linkiem do Twojego streamingu pojawi się jako tweet.

Aby rozpocząć nagrywanie kliknij przycisk „Start”. Na górze w oknie nagrywania widać dwa polecenia: Przeciągnij w dół aby zatrzymać oraz Kliknij dwukrotnie, aby przerzucić/flip kamerę. Natomiast na dole po prawej widzisz aktualną ilość widzów.

Po zakończeniu nagrywania pojawi się ekran ze statystykami i komentarzami. Jeśli chcesz możesz zapisać swoje wideo.

Nie ma jednak możliwości zapisania statystyk oglądalności oraz wiadomości od widzów.

Do czego wykorzystać Periscope?

Firmy oraz osoby prywatne wykorzystują go na wiele różnych sposobów. Aplikacja daje przede wszystkim możliwość natychmiastowego przekazywania informacji. Jeśli jesteś w miejscu, w którym dzieje się właśnie coś ważnego możesz „obwieścić” światu tą wiadomość, zanim jakiekolwiek media zdążą to zrobić.

UWAGA! Nadawanie na żywo wydarzeń sportowych np. meczu piłkarskiego jest nielegalne.

Periscope ułatwia tworzenie społeczności wokół Twojej marki produktu lub osobistej marki. Łatwość organizacji transmisji powoduje, że możesz ad hoc nadawać „swój program”, tak by twoi klienci byli zawsze na bieżąco. Dzięki opcji śledzenia użytkownicy są z Tobą w stałym kontakcie i łatwo możesz ich zaprosić do obserwowania kolejnej transmisji.

Nagrań z Periscope możesz też użyć w innych kanałach kontaktu z użytkownikami np. na Facebooku.

Wykorzystanie Periscope na przykładach

Bardzo ciekawym projektem był SkopeDay, czyli podróż dookoła świata w jeden dzień. Podczas wydarzenia 56 osób z 37 państw pokazywało ciekawe miejsca w swojej okolicy. Pierwsza transmisja była nadawana z Paryża, a ostatnia z Nowego Jorku. Łączny czas nagrań to około 16 godzin.

Wiele firm korzysta z Periscope, aby pokazać swoją pracę „od kuchni”. Przykładem mogą być linie lotnicze Turkish Arilines, które transmitowały lot z perspektywy załogi. Widzowie mogli obserwować pilotów i stewardesy już od przyjazdu na lotnisko. W trakcie relacji były też pokazane różne zakamarki samolotu, których jako pasażerowie nigdy nie poznamy. Akcja przyczyniła się do znacznego wzrostu fanów marki.

W Warszawie jedna z H&M użyła tej aplikacji do organizacji gry miejskiej. Zabawa była promowana poprzez 3 zabawne teasery na kilku kanałach społecznościowych. W trakcie gry uczestnicy poprzez aplikację otrzymywali na bieżąco wskazówki, które pomagały odnaleźć ukryte upominki od firmy. W następnej rundzie gracze ruszyli w pogoń za jednorożcem. Na zwycięzców czekały bony o wartości od 300 do 1000zł. Cała akcja miała na celu promocję nowej kolekcji ubrań wśród młodych osób.

Kolejnym przykładem z polskiego podwórka jest Michał Szafrański z bloga „Jak oszczędzać pieniądze”?. Ten bloger poprzez Periscope pokazuje swoim odbiorcom, jak nagrywa podcasty. Użył także tej aplikacji do relacjonowania na żywo przebiegu konferencji blogerów finansowych FinBlog2015. Obecnie nagrania wykonane za pomocą tego narzędzia są dostępne na jego stronie internetowej.

Periscope jest też używany do promocji akcji charytatywnych. Derek Cowan w projekcie Help The Journey będzie podróżował po całym świecie odwiedzając małe organizacje charytatywne potrzebujące wsparcia. W każdym z 50 zaplanowanych miejsc będzie pomagał i nadawał streaming, w którym będzie dzielił się swoimi wrażeniami.

Ograniczenia Periscope

Największym ograniczeniem Periscope jest moim zdaniem brak możliwości wyszukiwania tematycznie interesujących transmisji. Tę funkcję znajdziesz w Blab, gdzie przy zakładaniu konta wybierasz trzy obszary tematyczne a serwis proponuje na tej podstawie kanały, które warto śledzić.

Periscope walczy także z błędami. Czasem, gdy ustawiasz transmisję na określoną porę, to twoi fani na Periscope, nie widzą powiadomienia o transmisji.

Brak także statystyk, które pokażą, czy tak na prawdę Twoje trasmisje oglądane są w całości.

Podsumowanie

Periscope to aplikacja, która pozwala na realizację steamingów za pomocą urządzeń mobilnych. Dzięki Twitterowi w krótkim czasie stała się bardzo znana a transmisja wideo przez urządzenia mobilne stała się popularnym narzędziem.

Persicope ma sporo ograniczeń, lecz jest niezmiernie prosty w obsłudze.

Ja sama w tej chwili nie prowadzę streamingów w Periscope, choć to może się zmienić. Właśnie prowadzę rozmowy z kimś, kto jest mocno zaangażowany w Periscope i może powstanie z tego seria streamingów turystyczno-krajoznawczych 🙂

Warto znać konkurencyjne aplikacje, np. Blab, które dają trochę więcej możliwości.

Przeczytaj także:

  1. Hangout na żywo na YouTube
  2. Transmisja, czyli streaming na żywo poprzez YouTube
  3. Skype for Business – narzędzie komunikacji dla firm czy program do webinarów?