Kursy video czy działają? Test kursu nt. obróbki video

Zostałam poproszona o zrecenzowanie jednego ze szkoleń oferowanych przez firmę oferującą kursy video Strefa Kursów. Wybór szkolenia pozostawiłam Natalii, która ze mną pracuje i ona jest autorką tego postu – opisuje w nim swoje wrażenia z nauki. Ja pozwoliłam sobie na napisanie podsumowania na końcu postu.

Kurs video – recenzja Natalii

Zdecydowałam się na kurs – Pinnacle 17 – montaż filmów od A do Z.

Nigdy wcześniej nie pracowałam z programem do montażu filmów i grafik, dlatego wybór padł na Pinnacle 17. Chciałam sprawdzić czy rzeczywiście kurs video wystarczy, aby opanować program w stopniu umożliwiającym samodzielne tworzenie nagrań filmowych – takie zapewnienia daje nam producent.

Po mimo tego, że kurs video powstał w oparciu o program Pinnacle 17, testowanie jego odbyło się na bezpłatnej 30-dniowej wersji Pinnacle 16, bo wersja 17 dostępna jest tylko za opłatą. Różnice w poszczególnych wersjach są na tyle małe – dotyczą one przede wszystkim głównego okna programu, że bez problemu mogłam sprawdzić kurs.

Budowa kursu video

Kurs składa się z 22 lekcji – trwających od 3 do 10 minut, m.in. takich jak:

1. Obserwowane foldery – program ma standardowo włączone funkcje obserwowania niektórych folderów. Jeśli dodamy do nich nowe filmy, zdjęcia czy muzykę automatycznie nowy content pojawi się w bibliotece Pinnacle. Dowiesz się jak wyłączyć tą funkcję oraz jak stworzyć folder, który chcesz, aby był obserwowany.

2. Wprowadzenie do edycji – zobaczysz jak edytować plik filmowy, jak znaleźć i wyciąć dany fragment filmu, jak dodać film na tzw. oś czasu.

kursy video - Pinnacle 17

3. Edycja audio – dowiesz się dodać plik audio do osi czasu, jak zmieniać natężenie dźwięku – na całej linii albo obniżyć jego ton tylko w poszczególnych miejscach, np. na końcu. Poznasz również efekty jakie możesz dodać do pliku.

kursy video Pinnacle 17

4. Efekty – poznasz efekty, które można wykorzystać przy edycji zdjęć oraz video. Dowiesz się jak zarządzać efektami – dodawać, usuwać, zmieniać kolejność położenia, kopiować i zapisywać.

kursy video Pinnacle 17

5. SmartMovie – poznasz bardzo przydatną funkcję, jaką jest SmartMovie. Pozwala ona w szybki i prosty sposób stworzyć nagranie filmowe, składające się z plików filmowych lub/i graficznych. Oto efekt:

Podsumowanie kursu video

Program Pinnacle jest doskonałym narzędziem dla osób poszukujących prostego w obsłudze programu do montażu filmów video, a także zdjęć. Zaletą programu jest łatwość obsługi oraz dostęp do szerokiego wachlarza efektów, przejść, a nawet podkładów muzycznych, które można wykorzystać w swoim filmie. Sam program zdobył moje uznanie, a co myślę o kursie?

Do kursu video również nie mam zastrzeżeń – został przygotowany naprawdę na wysokim poziomie! Tytuł kursu „Pinnacle 17 – montaż filmów od A do Z” doskonale oddaje zawartość szkolenia – rzeczywiście krok po kroku dowiadujemy się, jak przygotować nagranie.

Plusy kursu video przygotowanego przez Strefa Kursów:

 • Podział szkolenia na mniejsze części – dzięki temu przyswajanie informacji jest efektywniejsze i przyjemniejsze.
 • Trener w czasie kursu zdradza dodatkowo skróty klawiszowe, którymi można się posłużyć w pracy.
 • Po mimo tego, że Pinnacle wykorzystywany jest przede wszystkim do montażu plików filmowych, z kursu dowiedzieć się również można jak zmontować prezentację w formie video składającą się z samym zdjęć.
 • Trener dokładnie omawia wszystkie funkcje programu i tam gdzie można pokazuje kilka sposobów uzyskania tego samego efektu, np. umieszczenia filmu czy zdjęcia na osi czasu.
 • Kurs nie jest przeładowany materiałem (trwa 2,5 godziny) i zawiera wyłącznie praktyczne i ważne informacje.
 • Osoby posiadające wersję Pinnacle 16 również mogą z niego wiele się nauczyć.
 • I co najważniejsze, rzeczywiście po przerobieniu całego kursu potrafię stworzyć nagranie video – zapewnienia producenta potwierdzają się!

Minusy kursu video przygotowanego przez Strefa Kursów:

 • Program Pinnacle zarówno w wersji 16 jak i 17 oprócz funkcji SmartMovie posiada również funkcję SmartSlide, która jest stricte przeznaczona do tworzenia pokazu slajdów z obrazów. Osobiście uważam, że wzmianka w kursie powinna o tej funkcji być.

Kursy video – czy zatem warto uczyć się za ich pomocą? Podsumowanie

Z mojej perspektywy widzę takie plusy nauki za pomocą kursów video:

 • Możliwość uczenia się w domowym zaciszu – omija mnie konieczność przemieszczania się. Dobre szkolenia stacjonarne odbywają się w większych miastach, co w moim przypadku oznacza tak naprawdę 2 dni straty jakie muszę przeznaczyć na dojazd i przyjazd, przy założeniu, że szkolenie trwa jeden dzień. Wiąże się to również z dodatkowym nakładem finansowym.
 • Sama wyznaczam sobie tempo pracy – niestety często jest tak, że po pierwszej „fascynacji” kursem, następuje lekkie osłabienie. Samodzielna motywacja jest niezbędna.
 • Zawsze mam możliwość powrotu do już przerobionego materiału i odtwarzania go w „nieskończoność”. Przydatne, kiedy pracuję już nad jakimś konkretnym projektem.
 • Są niedrogie i co ważne, dostęp mam do nich praktycznie od razu – po dokonaniu opłaty oczywiście.

Minusy kursów video:

 • Jestem człowiekiem – kontakt z ludźmi jak najbardziej jest wskazany. Niestety tutaj nie mogę liczyć na możliwość poznania ludzi i skonfrontowania swoich pomysłów, opinii, itp.
 • Po mimo tego, że kurs trwa wg jego twórcy np. 2,5 h trzeba liczyć się z tym, że dokładne jego przerobienie zajmie więcej czasu.
 • Uważam, że nie wszystkie zagadnienia można przyswoić za pomocą kursu video – inwestuję jak na razie tylko w szkolenia nt. obsługi programów.

Osobiście jestem jak najbardziej „ZA” kursami video. Posiadam już kilka w swojej kolekcji i niektóre ciągle czekają na przerobienie …

Kilka słów od Marty

Natalia napisała o bardzo ważnym aspekcie samodzielnego uczenia się – motywacji. Rzeczywiście w niej tkwi klucz do sukcesu kursów video. Jeśli nie masz dobrych powodów, aby zacząć kurs przeznaczony do samodzielnej nauki będzie ci trudno go skończyć.

Drugi ważny aspekt dotyczy własnego tempa uczenia się. To tempo trzeba znaleźć, ważne aby kolejne lekcje nie czekały pół roku na przerobienie. A więc poszukaj takiego kresu, kiedy masz mniej zajęć. Wtedy łatwiej będzie ci zaplanować 2-3 sesje tygodniowo.

Planuj powtórki. Przerabianie jednej lekcji po drugiej to przyswajanie dużej ilości materiału. Niestety jak udowodniono szybko zapominamy, to czego niedawno się uczyliśmy. Dlatego wkomponuj w plan nauki powtórki.

Przygotuj technikalia. Kursy video charakteryzują się tym, że materiał szkoleniowy oglądamy na komputerze a równocześnie należy ćwiczyć to o czym mówi prowadzący zajęcia. Dlatego warto pracować na dwóch ekranach. Na jednym otwarty jest kurs, na drugi program, o którym jest kurs. Wtedy można niemalże równocześnie słuchać i ćwiczyć.

A jak podobał mi się sam kurs przygotowany przez Strefę Kursów? Kurs jest solidnie przygotowany. Dostępny jest z poziomu przeglądarki internatowej. Jest do niego instrukcja obsługi. Materiał jest podzielony na małe fragmenty, co pomaga w organizacji nauki. Jedyne zastrzeżenie – czasem lektor mówi z dużą hiperpoprawnością, co mnie trochę irytuje. Generalne wrażenie – bardzo pozytywne.