Gdzie umieszczać pliki z nagranymi webinarami?

Nagrywanie webinarów jest bardzo przydatne w budowaniu nie tylko własnej biblioteki przeprowadzonych szkoleń ale jest to często dodatkowy element przyciągający uczestników na spotkanie z trenerem i prowadzącym.

Często dostaję pytania od uczestników szkoleń, jak robić takie nagrania i jak je udostępniać.

Ja korzystam z programów do webinarów i warsztatów online, które mają wbudowaną możliwość nagrywania. Różne programy w różny sposób realizują takie nagranie. Są takie, które:

  • umieszczają nagrania na własnych serwerach i nie można ich ściągnąć na dysk komputera ? można tylko wygenerować link dla uczestników (do tej grupy należy np.Spreed)
  • umieszczają nagrania na własnych serwerach, ale ograniczają w różny sposób ilość gromadzonych danych (np. w GoToWebinar nagrania po roku są kasowane, aClickWebinar daje możliwość nagrania określonej ilości minut. Jeśli chcę nagrywać więcej, to muszę ściągnąć nagranie na dysk komputera opróżniając tym samym powierzchnię na serwerze).
Korzystając z programów drugiego typu należy mieć rozwiązanie, które uniezależni was od serwera dostawcy programu do webinarów. 

Nagranie webinaru trwającego godzinę to około 50-70 MB danych. Możemy taki plik zachować na dysku komputera ale nie prześlemy go uczestnikom webinaru mailem. Rozwiązaniem jest umieszczenie go na specjalnym serwerze i przekazywanie uczestnikom linku do pliku.

W tym celu korzystam z serwisu Amazon S3. Tak, tak, to dokładnie ten sam Amazon, o którym teraz myślisz :) Do S3 logujesz się swoim hasłem i loginem z księgarni Amazon.
W screencaście zobaczysz jak dodawać plik i generować link.

Ile to kosztuje?

Rejestrując się do Amazon S3 musisz podać numer karty kredytowej. To boli, ale moja jeszcze nie została obciążona mimo, że korzystam z tego serwisu już prawie rok.

Ceny zależne są od wielkości przechowywanych plików i ilości ściągniętych danych(czyli im więcej uczestników Twoich webinarów będzie ściągało pliki, tym większa ilość ściągniętych danych).

Oto lista cen:

  • Przechowywanie plików ? Pierwszy 1 TB / miesiąc ? $0,140 za GB ? webinar, jak pisałam to ok. 70 MB, czyli 7% granicy, od której są naliczane opłaty.
  • Transfer danych ? Pierwszy 1 GB ściągniętych danych w miesiącu ? za darmo. A następnie do 10 GB ? $0,120 za GB.

Krótko mówić na moje potrzeby warsztatów online, które gromadzą po kilka osób, to świetne rozwiązanie i nadal, jak pisałam, nie udało mi się przekroczyć granicy płacenia.