Czy programy do webinarów oparte o Adobe Flash Player znikną z rynku?

Do czego służy Adobe Flash Player w programach typu wirtualny pokój?

Obecnie część programów do spotkań online i webinarów działa na bazie Adobe Flash Player (np. Adobe Connect, ClickMeeting, AnyMetting, ON24, WiziQ, BigBlueButton, Webinato). Dzięki tej wtyczce masz dostęp np. do dzielenia ekranu, transmisji dźwięku i wideo.

Poznasz to po tym, że nie musisz ładować specjalnego programu do wejścia do wirtualnego pokoju ale czasem przeglądarka internatowa może wyświetlić Ci komunikat, że masz nieaktualny Adobe Flash Player i musisz to zaktualizować. Także przy włączaniu mikrofonu i kamery jesteś proszony o włączenie go.

Ostatnio wyszukiwarka Chrome i Mozilla zaczęły dodatkowo pytać o zgodę na użycie Adobe Flash Player na Twoim komputerze. Instrukcja, jak włączać Adobe Flash Player na Chromie – kliknij tu.

Adobe Flash Player znika z rynku?

Niestety w Flash Playerze co raz odkrywano luki w zabezpieczeniach, mimo że firma Adobe robiła aktualizacje. W efekcie Apple kilka lat temu zdecydowało, że nie będzie wpierało go na swoich urządzeniach, także na urządzeniach mobilnych flash nie działa. Więcej możesz przeczytać o tym tu.

O tym, że Adobe Flash Player wychodzi z użycia pisze raz na jakiś czas prasa, szczególnie internetowa. Możesz przeczytać o tym na naszym rodzimym blogu AntyWeb lub na anglojęzycznych portalach, np. tu.

Co zastąpi Adobe Flash Player?

Dostawcy programów do webinarów opartych o Adobe Flash Player zaczęli się zwracać w kierunku HTML5 i WebRTC.

Co to jest HTML5?

Jest to język do tworzenia i prezentowania stron internetowych. HTML5 to kolejna edycja tego języka i wprowadza ona kilka zmian, które między innymi pozwalają na odtwarzanie na stronie dźwięku i wideo bez dodatkowych wtyczek.

Co to jest WebRTC?

Jest to jedna ze specyfikacji HTML5. Standard ten umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym bez użycia wtyczek takich jak Adobe Flash Player. WebRTC umożliwia wykonywanie połączeń audio oraz wideo, a także przesyłanie plików za pomocą przeglądarki. Specyfikacja jest ciągle w fazie rozwoju i jeszcze nie wszystko działa idealnie. Dla uczestników webinarów bardzo istotne będzie zakończenie prac nad funkcją dzielenia ekranu. Standard ten wpierają przeglądarki Google Chrome, Mozilla, Opera i Microsoft.

Dlaczego HTML5 jest lepszy?

HTML5 zapewnia bezpieczniejsze działanie programów do spotkań online i webinarów. Uruchomienie takiego programu w HTML5 nie wymaga Adobe Flash Playera a innych dodatków. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla użytkowników, ponieważ aktualizacje HTML5 są dostarczane wraz z aktualizacjami przeglądarki.

Co to oznacza dla użytkowników programów do webinarów?

HTML5 zmienia sposób działania pewnych funkcji w pokojach webinarowych.

Przykładem jest program GoToMeeting, który działa obecnie w dwóch wersjach:

  • opartej o własną aplikację producenta otwierającą wirtualny pokój (Launcher)
  • w wersji przeglądarkowej bazującej na HTML5. Między tymi wersjami są różnice.

W wersji opartej o HTML5:

  • uczestnik nie może w czasie spotkania online zmienić swojego imienia i nazwiska na liście uczestników
  • uczestnik nie może przejąć kontroli nad myszą prelegenta
  • uczestnik nie może używać narzędzi do rysowania po ekranie

Jeśli więc twój dostawca oprogramowania przejdzie na wersję opartą o HTML5, to będziesz musiał/a zapoznać się z nowych sposobem działania.

Poznaj LiveStorm

Bardzo ciekawy program do webinarów oparty o HTML5

 

Poznaj Crowdcast

To kolejny program do webinarów w standardzie HTML5

 

Dodatkowo będzie to wymagało od ciebie (i uczestników webinarów) używania wyłącznie przeglądarek, które ten standard wspierają. Jeśli nie jesteś pewien, czy u Ciebie wszystko będzie działać, to wejdź na stronę:  https://html5test.com/. Tam znajdziesz informację o poziomie wspierania HTLM5 przez przeglądarkę, z której korzystasz.

Natomiast na stronie: http://iswebrtcreadyyet.com/ możesz zobaczyć opis wsparcia technicznego WebRTC (komunikacji internetowej w czasie rzeczywistym) w najnowszych wersjach głównych przeglądarek internetowych. Obecnie Firefox i Chrome obsługują zdecydowaną większość funkcji na wysokim poziomie.