Content marketing po polsku, webinary pozytywnie ocenione

Platforma Whitepress, wspierająca działania content marketingowe i reklamę internetową, przeprowadziła pod koniec 2015 roku pierwsze w Polsce badanie dotyczące content marketingu.

W badaniu pytano respondentów o stosowanie w działaniach marketingowych artykułów, blogów firmowych, publikacji w mediach społecznościowych, newsletterów, case study, wideo, prezentacji, e-booków, FAQ, webinariów i innych narzędzi.

W tym poście prezentujemy kilka ważnych wyników dotyczących webinarów, bo to jednak temat przewodni tego bloga. Cały raport dostępny jest na stronie Whitepress.

Respondenci uważają, że webinary są efektywne, ale trudne w realizacji -> chętnie pomożemy Ci w ich organizacji 🙂
Skontaktuj się z nami!

Po co ten content marketing?

cele-CM-badanie-whitepress

Głównym celem stosowania content marketingu jest budowanie świadomości marki (wskazuje na niego aż 75% respondentów). Kolejne ważne zadania to: pozyskiwanie leadów, klientów oraz sprzedaż, a także budowanie wizerunku eksperta i lidera w branży. W tym przypadku spośród materiałów wizualnych najlepiej sprawdzają się webinary.

cele-CM-badanie-whitepress

Liczy się efekt

Efektywność działan content marketingowych (CM) zależy od kilku kluczowych czynników: strategii, wyboru formy CM, wielkości budżetu i doświadczenia w realizacji tego typu kampanii. Okazuje się, że opracowanie konkretnej strategii jest niezmiernie ważne. Firmy działające właśnie w ten sposób są najczęściej zadowolone z efektów przeprowadzonych kampanii.

Zależnie od wybranej formy działań content marketingowych badani wskazywali na różny poziom zadowolenia z efektów kampanii. Okazuje się, że zdecydowanie najlepsze efekty dają webinary – twierdzi tak ponad 60% respondentów. Skuteczność pozostałych form (e-book, wideo, newsletter, social media, FAQ) deklaruje około 30% badanych.

efektywnosc-CM-badanie-whitepress

Content marketing menu

Obecnie najczęściej stosowane formy content marketingu to artykuły eksperckie, blogi firmowe oraz publikacje w social media. Są to jednocześnie jedne z najłatwiejszych w stosowaniu narzędzi.

formy-CM-badanie-whitepress

Mimo, że respondenci twierdzą, że webinary przynoszą świetne efekty, są one najmniej popularne – wykorzystuje je tylko 8% badanych. Polska jest pod tym względem daleko za Stanami Zjednoczonymi, gdzie webinaria stosuje ok. 66% firm. Prawdopodobnie przyczyną jest tutaj przekonanie o dużej trudności ich realizacji. Webinary oraz materiały wideo były uznane za najtrudniejsze do przeprowadzenia – wskazało na nie ok. 50% respondentów.

trudne-formy-realizacji-CM-badanie-whitepress

Tworzenie contentu to nie wszystko

Aby zmaksymalizować efekty kampanii poza tworzeniem atrakcyjnych treści, ważna jest też ich promocja. Promowanie treści CM najczęściej odbywa się na portalach społecznościowych – zarówno poprzez formy bezpłatne, jak i płatne. Na trzecim miejscu jest wysyłka newsletterów oraz mailing. Zaledwie 2% respondentów nie promuje treści w kampaniach content marketingowych.

promocja-CM-badanie-whitepress

Jak to zmierzyć?

Badanie pokazuje, że problemem w stosowaniu content marketingu jest pomiar jego efektów.

pomiar-CM-badanie-whitepress

Jedną z przyczyną jest dość częsty brak strategii.

strategia-CM-badanie-whitepress

Dobrze opracowana strategia powinna zawierać przede wszystkim cel (nie cele), dobrze określoną grupę docelową, tematykę treści oraz formy jej publikowania. Jeśli podczas przygotowywania akcji marketingowej dobrze opracujemy założenia, efekty łatwiej będzie zmierzyć.

pomiar-CM-badanie-whitepress

O skuteczność kampanii według respondentów decydują takie wskaźniki jak: ruch na stronie, wzrost konwersji, pozycje w wynikach wyszukiwania, liczba wygenerowanych leadów czy liczba udostępnień w mediach społecznościowych.

Uniwersalną metodą badawczą jest przeprowadzenie ankiety wśród nowych klientów, aby dowiedzieć się, gdzie po raz pierwszy zetknęli się z firmą.

Co przyniesie przyszłość?

Wielu marketerów prognozuje rozwój content marketingu w najbliższych latach. Jeśli skorzystamy z doświadczeń zachodnich, to coraz popularniejsze będzie stosowanie jednocześnie wielu form CM. Prawdopodobnie wzrośnie też stopień wykorzystywania wideo oraz webinarów. Na naszym blogu i na stronie www znajdziesz komplet informacji o webinarach:

oprogramowanie do webinarów

organizacja webinarów

szkolenia nt. prowadzenia webinarów