Pracując dla dużych firm, często korporacji, spotykam się z problemami w otworzeniu wirtualnego pokoju ClickWebinar / ClickMeeting. Webinary dla takich firm wymagają dokładnego sprawdzenia łącza i komputerów uczestników.
Uczestnicy z takich firm czasami wykonując test testerem łącza otrzymują komunikat o zablokowanych portach lub połączeniu awaryjnym. Co to oznacza, i czy mimo to, można wziąć udział w webinarze?
Połączenie awaryjne
Uczestnik korzystający z testera łącza może otrzymać komunikat o połączeniu awaryjnym (emergency connection) – patrz poniższy screenshot:
Co to jest połączenie awaryjne?
Wirtulny pokój ClickWebinar komunikuje się z Twoim komputerem przez tzw. protokół RTMP. A jeśli to się nie uda, to połączenie jest realizowane przez protokół RTMPT, który jest traktowany przez Twój komputer jak „zwykła” strona www, czyli mówiąc językiem informatyków „jest widziany jako ruch http”. Informacja o trybie awaryjnym właśnie to oznacza.
Połączenie awaryjne – spokojnie da się prowadzić webinar
Co to oznacza w praktyce? Ostatnio moderowałam webinar dla pracowników pewnej dużej firmy zlokalizowanych w 4 krajach, w sumie było nas ok. 20 osób. Wszyscy uczestnicy byli włączeni właśnie w trybie awaryjnym. Po 2- godzinnym spotkaniu zrobiliśmy szybką ankietę i otrzymaliśmy pozytywny feedback. Wszyscy powiedzieli, że dobrze słyszeli prelegenta.
Zablokowane porty
Komunikat o zablokowanych portach wygląda na testerze tak jak na poniższych scrennshotach – wklejam polską i angielską wersję, bo mam:)
Oznacza to, że porty w komputerze potrzebne do komunikacji z wirtualnym pokojem ClickWebinar są zamknięte. Aby brać udział w webinarze, dział IT musi je „otworzyć” lub musisz korzystać z innego dostępu do internetu / komputera.
Zablokowane porty – co zrobić?
Aby dział IT ci pomógł musisz znać adresy IP serwerów ClickWebinar. Takie IP otrzymasz np. ode mnie, jeśli jesteś moim klientem lub w supporcie Clicka.
Odblokowanie portów NIE zawsze może się udać. Niektóre korporacje mają taką politykę bezpieczeństwa, że nie akceptują komunikacji protokołem RTMP.
Inne bez problemu obdlokowują porty.