Badanie Webinary w Polsce, anno domini 2012

Badanie „Webinary w Polsce” na zlecenie Sklepu Wiedzy przeprowadziła w 2012 roku Fundacja Obserwatorium Zarządzania.

W tym poście postaram się skomentować najciekawsze, moim zdaniem, tezy badania.

Czytając post i badanie warto pamiętać, że zleceniodawca badania, czyli Sklep Wiedzy oferuje webinary o różnorakiej tematyce, skierowane do otwartego rynku. Pytania w tej ankiecie (sama ją również wypełniłam) miały na celu zbadanie opinii o webinarach wśród osób poszukujących narzędzi osobistego rozwoju kompetencji. Badanie nie było więc nastawione na zebranie opinii o wykorzystaniu webinarów w firmach.

Na jakie tematy powinny odbywać się webinary?

Na pierwszym miejscu znalazły się języki obce – 45% respondentów byłoby zainteresowanych takimi tematami. Aż 41% uważa, że interesowałyby ich webinary o zarządzaniu, a 40% opowiedziało się za „pracą” – tematami dotyczącymi rekrutacji, kariery, BHP, umiejętności osobistych.

wykres tematy webinaru

Rzeczywiście polskie szkoły językowe „zbroją się” w narzędzia do nauki języków na żywo przez internet. Będąc na targach Online Educa w Berlinie i Learntec w Karlsruhe widziałam duże szkoły językowe, które oferowały webinaria językowe, często stanowiące dopełnienie kursów stacjonarnych (blended learning). Z pewnością jest to trend nabierający rozpędu. I mam tu na myśli zarówno rynek otwartych i zamkniętych kursów językowych.

W przypadku kolejnych tematów – zarządzanie i praca, które widać na powyższym wykresie na drugiej i trzeciej pozycji – mam duże wątpliwości. Aby na tego typu tematy webinarze otwartym możliwe było zgromadzenie wystarczająco dużego kworum prelegentem musi być osoba o silnej marce.

Wiele firm szkoleniowych chciało zbudować dzięki webinarom dodatkowy produkt i kanał sprzedaży. Niestety liczba uczestników, nie mówiąc już o gotowości do płacenia, pozostawiały wiele do życzenia. Dlatego wiele firm bardzo szybko się więc zniechęciło do webinarów.

Nie są one bowiem jedynym remedium na zmniejszającą się ilość zamówień w portfolio firm szkoleniowych.

Czy webinaria są znane w Polsce?

65% respondentów nie uczestniczyło jeszcze w webinarach. Ta grupa dzieli się na tych, którzy o tej formie szkoleń słyszeli – 45%, i tych, którzy nie spotkali się z webinariami (20%). Oznacza to, że 35% respondentów uczestniczyło choć raz w webinarze. To dobry wynik.

Z moich doświadczeń wynika, że na rynku firm znajomość webinarów zależy od branży. Sektor IT często korzysta z tych rozwiązań, także bankowość i firmy ubezpieczeniowe.

Jakich webinariów chcą Polacy?

To z mojego punktu widzenia najciekawsza część badania o polskim rynku webinariów.

wykres funkcje webinaru

Z powyższego zestawienia widać, że uczestnicy oczekują interesujących webinarów,
w czasie których mają możliwość interakcji z prowadzącym. Sam wykład, trwający bitą godzinę lub dłużej, nikogo nie zainteresuje.

Dla uczestników ważne są także materiały dodatkowe. Organizując webinar pamiętajcie więc, aby  dostosować przekazywane uczestnikom materiały do czytania w późniejszym okresie. Slajdy z dużą ilością grafiki, która świetnie się sprawdza w czasie webinaru nie są zrozumiałe w np. dwa miesiące po webinarze, gdy uczestnik chce przypomnieć sobie szkolenie.

Czy na webinarze da się zarobić?

To ważne pytanie także zostało zadane respondentom. Część z nich jest gotowa zapłacić za udział w webinarze.

wykres cena za webinar

Najciekawsze dane dostarczane są przez wykres pokazujący, ile za udział w godzinnym webinarze gotowe są zapłacić osoby, które cyklicznie biorą udział w webinariach – 76 zł. Uczestnicy, którzy raz wzięli udział w webinarze – zapłaciliby 67 zł.

Osoby, które nie znają jeszcze webinarów zapłaciłyby około 50 zł.

Szukanie modelu biznesowego na rynku webinarów idzie mam wrażenie podobną drogą, którą szło poszukiwanie modelu biznesowego w wypadku „klasycznych” szkoleń e-learningowych, czyli takich, gdzie przewijamy kolejne ekrany kursu. Był bowiem okres, gdy powstawały sklepy z gotowymi szkoleniami, a każdy mógł wykupić sobie dostęp na określony czas.

Z moich obserwacji rynku wynika, że taki model biznesowy się nie przyjął. Podobnie będzie moim zdaniem z „sklepami” oferującymi webinary. Ta idea nie przetrwała także na rynku niemieckim. Rok temu pisałam o trendzie do odświeżania powstałych kilka lat temu sklepów, ale po wstępnej euforii, nie widzę, aby wyrosły z tego trendu prężne firmy.

Moim zdaniem rynkiem na razie pozostanie typowy segment B2B, czyli wewnątrz firmowe webinary a także webinary dla Klientów firm.

Rynek webinarów, szczególnie oferowanych jako szkolenia otwarte, za moment będzie musiał się zmierzyć z rosnącą popularnością mobile learningu.

Na pewno będzie ciekawe. Ważne, aby w tej pogoni nie pogubić nóg, czyli nauczyć się jak dzięki tym nowoczesnym metodom uczyć się i uczyć innych. Ta forma nauki wymaga innego podejścia niż szkolenia stacjonarne. Pamiętajmy o tym!

O badaniu:

W badaniu metodą CAWI wzięło udział 823 uczestników. Podstawą badania była ankieta z kwestionariuszem udostępnionym przez Internet. Ankieta wypełniona została dobrowolnie i dotyczyła zagadnień związanych z transmisją wydarzeń: szkoleń,porad, eventów w Internecie.

Badanie można ściągnąć tu.

Źródła wykresów: Raport „Webinary w Polsce” za zgodą Piotra Maczugi